MotorInfo

Z automobilů se stávají osobní asistenti

5.1.2017 11:04
Z automobilů se stávají osobní asistenti

Bosch se na CES 2017 zaměřuje na inteligentní asistenty.

Do roku 2022 vzroste globální trh propojené mobility každý rok o 25 procent. Již za pár let se automobily stanou aktivní součástí IoT a budou schopny komunikovat s ostatními druhy dopravy, stejně jako s chytrou domácností. Na veletrhu CES 2017 Bosch představuje nové koncepční vozidlo, na kterém demonstruje, jak budou v budoucnu vzájemně propojené různé oblasti našich životů. „Vozidlo bude hrát v komunikaci napříč oblastmi hlavní úlohu,“  míní člen představenstva společnosti Bosch Werner Struth. Stejně tak dojde k rozšíření personalizované komunikace mezi automobilem a řidičem: nové funkce propojují vozidlo s jeho okolím, chytrou domácností i servisem. Tyto funkce umožní rovněž vysoce automatizované řízení. „Bosch pracuje usilovně na tom, aby bylo zajištěno sjednocení mobility a chytrých služeb,“ uvedl Struth. „Propojení automobilu s chytrou domácností nebo chytrým městem prostřednictvím cloudu přinese značné výhody. Konektivita dělá z automobilů osobní asistenty na čtyřech kolech.“

A co víc - koncepční vozidlo Bosch zahrnuje širokou škálu inovativních technologií: v okamžiku, kdy řidič usedne za volant, technologie rozpoznávající obličej upraví nastavení volantu, zrcátek, vnitřní teploty a rozhlasovou stanici podle jeho osobních preferencí. Systém je řízen haptickým dotykovým displejem a inovativním systémem ovládání pomocí gest, přičemž oba tyto systémy poskytují při jejich používání hmatatelnou zpětnou vazbu. V případě vysoce automatizovaného vozidla umožňují cloudové služby videokonference, nebo umožňují řidiči i pasažérům plánování víkendových nákupů či sledování nejnovějších videí. Podle nedávno provedené studie firmy Bosch ušetří do roku 2025 vysoce automatizované řízení řidiči ve Spojených státech, Německu a Číně téměř 100 hodin ročně. Z čistě technického hlediska umožňují konektivitu řídicí komunikační jednotky, jako například centrální brána – Bosch Central Gateway. Brána „Gateway“ je uzel, který zajišťuje komunikaci se všemi doménami v rámci všech datových sběrnic. ETAS a ESCRYPT, které jsou obě součástí Bosch Group, poskytují řešení pro přenos a šifrování. Díky tomu je zajištěno, že lze bezpečně provádět aktualizace softwaru vozidla založené na cloudu po celou dobu životnosti vozidla. Jestliže vozidlo komunikuje s okolím, musí být pravidelně prováděny aktualizace zabezpečení.

Při komunikaci se svým okolím přebírá automobil rovněž důležité úkoly v rámci propojeného města. Například se sdíleným (komunitním) parkováním se z vozidla stává lokátor parkovacích míst. Získané údaje jsou poté přenášeny do digitální mapy ulice, kde výkonné algoritmy Bosch vyhodnotí správnost údajů a vytvoří prognózy o situaci s parkovacími místy. Služba založená na cloudu, která tyto údaje využívá, šetří řidiči spoustu času a peněz, a rovněž pomáhá snižovat míru stresu. První projekty jsou ve Spojených státech naplánované na rok 2017. Ve spolupráci s firmou Mercedes-Benz momentálně Bosch testuje koncepci sdíleného parkování v metropolitním Stuttgartu.

Asistenti sehrávají důležitou roli v propojené výrobě. Například robot APAS umožňuje flexibilní a efektivní výrobu. Provádí namáhavé, nebezpečné nebo monotónní úkoly a je navržen pro úzkou spolupráci s lidmi. Díky svému povrchu se senzory rozpozná automatický výrobní asistent APAS, když jsou lidé příliš blízko a okamžitě se vypne. Bosch navrhnul robota APAS specificky s ohledem na jeho využití pro Průmysl 4.0 – nebo Propojený Průmysl. Jako vedoucí poskytovatel a zároveň vedoucí uživatel Průmyslu 4.0 je Bosch vybaven téměř jako žádná jiná společnost. Se svým novým řešením IoT Gateway může Bosch nabídnout výhody propojeného průmyslu také pro provozovatele starších zařízení. „Mnoho zařízení ještě stále není propojeno s Průmyslem 4.0. Kromě jiného jim schází potřebné senzory, software nebo propojení s firemními IT systémy – které jsou předpokladem propojené výroby,“ vyjádřil se Struth. „V globálních podmínkách má trh pro modernizační řešení jakým je Bosch IoT Gateway cenu miliard.“ IoT Gateway kombinuje senzorovou technologii, software a průmyslový systém kontroly založený na IoT, který umožňuje monitorování stavu zařízení. Podle Strutha potřebuje průmysl propojená zařízení k tomu, aby si zabezpečil trvalý úspěch. Bosch IoT Gateway nabízí právě to – rychlé a flexibilní řešení.

 

Foto:Bosch