Od října letošního roku dochází k dalším změnám v oblasti povinného ručení.
...
Renault představuje nový a jedinečný restomod show car, který vznikl ve spolupráci s francouzským designérem Orou Ïto...
Zatímco společnost PORR dokončuje rozšíření metra ve Vídni, výstavba pražské linky D je stále v nedohlednu.
...
Do roku 2022 bude mít většina nových aut rozpoznávání hlasu. Systémy budoucnosti se podle předpokladů naučí interpretovat tón hlasu nebo výraz tváře.
Už jsme si zvykli, že auta rozumějí tomu, co říkáme. V budoucnu by ale mohla poznat i to, jak se cítíme – aniž bychom museli říct jediné slovo. Očekává se, že v roce 2022 bude téměř 90 procent všech nových aut vybaveno technologií pro identifikaci řeči. Dalším krokem by mohlo být rozpoznávání výrazu tváře a kolísání hlasu. Pokročilé systémy by se díky rozpoznávání hlasu s umělou inteligencí mohly naučit, jaké písničky nám pouštět, když jsme ve stresu, nebo ve kterých situacích máme ze všeho nejraději ticho. Náladě řidiče by se přizpůsobilo rovněž vnitřní osvětlení.
„Jsme na dobré cestě vyvinout empatický vůz, který vás dokáže povzbudit nebo vám poradit, připomene narozeniny a pomůže vám udržet pozornost na dlouhé cestě,“ řekla Fatima Vital, vrchní ředitelka automobilového marketingu ze společnosti Nuance Communications, která pomáhala Fordu s vývojem komunikačního a zábavního systému SYNC.
Filmoví fanoušci si možná vybaví Samanthu, kterou ve snímku „Ona“ ztvárnila Scarlett Johansson. Jako virtuální asistentka uměla vytušit každé přání i náladu Theodora Twomblyho čistě na základě jeho hlasu. Brzy by něco podobného mohly umět i automobily.
Systém Ford SYNC 3 již od poloviny tohoto roku umožní řidičům využívat virtuální asistentku Alexu od Amazonu. Podporuje 23 jazyků a rozumí i mnoha místním nářečím. (Jazyky podporované systémem SYNC jsou: australská angličtina, americká angličtina, britská angličtina, arabština, čeština, čínština, dánština, francouzština, kanadská francouzština, italština, korejština, němčina, nizozemština, norština, polština, portugalština, brazilská portugalština, ruština, španělština, mexická španělština, švédština, tchaiwanština, turečtina. Během příštího roku přibude ještě indická angličtina, finština a thajština. )
„Hlasové pokyny jako ‚mám hlad‘ nebo ‚potřebuji kávu‘ již posunuly SYNC 3 do roviny osobního asistenta,“ řekla Mareike Sauer z vývoje hlasového ovládání ve Ford of Europe. „V budoucnu budou řidiči moci hovořit nejen vlastní řečí a přízvukem, ale také volit svoje vlastní slova.“
Ford se aktuálně podílí na společném výzkumném projektu s univerzitou RWTH z německých Cách. Cílem projektu je zlepšit rozpoznávání řeči a potlačit negativní vliv okolních ruchů. Podle firmy Nuance se do dvou let dočkáme od systémů hlasového ovládání dotazů jako „Chtěli byste své matce objednat květiny ke Dni matek?“ nebo „Mám vybrat méně ucpanou, ale pomalejší cestu domů?“ popřípadě dokonce „Dochází vám oblíbená čokoláda a nejbližší obchod ji má na skladě. Nechcete se tam cestou zastavit?“
V dohledné budoucnosti bude také možné přijmout hovor pokývnutím hlavou, upravit hlasitost ovládáním pootočením rukou ve vzduchu nebo nastavit cíl do navigace rychlým pohledem do mapy.
Foto:Ford