MotorInfo

Twin Engine od Volva

11.12.2014 09:18
Twin Engine od Volva

Automobilka Volvo Cars představuje technologii Twin Engine pro luxusní plug-in SUV.

Při navrhování modelu XC90 T8 nehodlala automobilka Volvo Cars dělat kompromisy u výkonu, potěšení z jízdy, efektivitě ani u velikosti zavazadlového prostoru. S pomocí nové modulární platformy (SPA) a benzinového motoru Drive-E postavila automobilka prostorné sedmimístné SUV, které se může pochlubit výkonem 400 koní a točivým momentem 640 N.m při emisích CO2 59 g/km a spotřebě 2,5l/100 km.

 

XC90 T8 zvládne zrychlit z 0 na 100 km/h během 5,9 vteřin, přičemž dokáže zákazníkům zprostředkovat jízdní zážitek, který od SUV očekávají. Řidič může zvolit některý z pěti režimů, díky nimž lze využívat široké rozpětí výkonových charakteristik doprovázených různou efektivitou. Prostřednictvím rolovacího tlačítka středové konzoly nebo dotykového displeje palubní desky si řidič může zvolit jeden z následujících jízdních režimů:

 

Hybrid: jedná se o výchozí režim vhodný pro každodenní dojíždění. V tomto jízdním režimu vůz automaticky střídavě využívá výkon dvoulitrového, čtyřválcového motoru Drive-E a elektromotoru za účelem dosažení celkově co možno nejhospodárnější jízdy.

Pure electric: pokud je vysokonapěťový akumulátor plně dobitý, může v tomto režimu sloužit jako jediný zdroj energie napájející elektromotor nad zadní nápravou. Volvo XC90 T8 dokáže v čistě elektrickém režimu ujet až 40 km, což pokryje celkovou vzdálenost, kterou většina lidí potřebuje pro své každodenní dojíždění. Vzhledem k systému rekuperace brzdné energie se vůz v tomto režimu chová efektivně v městské dopravě, kde je třeba často zastavovat. Pokud vůz potřebuje více síly, automaticky naskočí také spalovací motor.

Power: v tomto režimu mohou řidiči těžit z výhod kombinovaného pohonu spalovacího a elektrického motoru. Při startování využívá vůz výhodu okamžitého nástupu točivého momentu elektromotoru, zatímco spalovací motor přispěje ke hbitějšímu zrychlení. Tato kombinace motorů zajišťuje lepší točivý moment v nízkých otáčkách, který je srovnatelný s motory s velkým zdvihovým objemem.

AWD: tento režim nabízí konstantní pohon všech kol kdykoliv je to třeba. Předností možnosti ruční aktivace režimu AWD je, že má řidiči pohon všech kol k dispozici přesně ve chvíli, kdy jej potřebuje, anebo může šetřit energii na později.

Save: pokud je akumulátor nabitý, může ho řidič aktivací tohoto režimu "zmrazit" a jeho energii tím ušetřit na později, kdy bude potřebovat jet na čistě elektrický pohon. Pokud je na druhou stranu akumulátor téměř vybitý, může řidič využít spalovací motor k nabití akumulátoru na určitou úroveň, aby jej později bylo možné opět využít k čistě elektrické jízdě.

Hnací ústrojí

Mnoho výkonových charakteristik motoru T8 v XC90 bylo optimalizováno speciálně pro hybridní technologii. 

Motor Drive-E

Pod kapotou XC90 T8 se ukrývá speciálně upravená varianta čtyřválcového benzinového motoru Drive-E. Tento motor Drive-E, který již proslul svou schopností zajistit při efektivním chodu stejný výkon jako dvakrát tak velké agregáty, je u motorizace XC90 T8 vylepšen spojením kompresoru a turbodmychadla, které společně dosahují výkonu 318 koní a max. točivého momentu 400 N.m.

Automatická převodovka

Také osmistupňová automatická převodovka byla navržena přesně na míru hybridnímu pohonu: technologie shift-by-wire (řazení bez mechanického spojení s převodovkou) umožňuje řidiči ovládat činnost převodovky elektronicky (v luxusním provedení vozu je hlavice voliče řazení vyrobena z ručně opracovaného švédského křišťálu). Při jízdě na elektropohon zaručuje nezbytné mazání větší olejové čerpadlo, které současně umožňuje rychlejší zvýšení tlaku při plynulém přechodu z elektrické jízdy k pohonu spalovacím motorem.

CISG

Generátor zapalování přímo spojený s klikovou hřídelí (CISG), umístěný v prostoru mezi motorem a převodovkou, zastává tři důležité funkce: jedná se o silný 34 kW startér, který zajišťuje natolik hladký přechod z elektrické jízdy k pohonu spalovacím motorem, že řidič vnímá elektromotor a benzinový motor jako jeden celek; dále slouží také jako výkonný generátor elektrické energie; a v neposlední řadě jako pomocný elektrický motor, který v případě potřeby spolupracuje s kompresorem a turbodmychadlem na dosažení ještě vyššího výkonu, přičemž poskytuje až 150 N.m točivého momentu navíc.

Akumulátor

Vysokonapěťový akumulátor (270 - 400 V) o výkonu 65 kW je umístěn do prostoru středového tunelu vozu. Tato pozice nabízí hned několik výhod. Akumulátor neomezuje prostornost interiéru. To znamená, že je zde dostatek místa pro tři řady sedadel - tento prostor znamená více pohodlí pro posádku a více možností pro přepravu zavazadel. Mimo to přispívá toto umístění akumulátoru ke snížení a vycentrování těžiště celého SUV, což dodává XC90 T8 na lepší ovladatelnosti a vyšší bezpečnosti.

Vzadu uložený elektromotor

Elektromotor disponující výkonem 82 koní (60 kW) je posazen na zadní nápravě, kde pohání zadní kola při elektrické jízdě a v režimech, kdy je pohon spalovacím motorem podporován elektromotorem. Umístění v zadní části vozu je zásadní, protože díky němu bylo možné využít větší motor, který je praktičtější v pomalu plynoucí městské dopravě. Toto rozmístění motorů je efektivní také z hlediska pohonu všech kol, protože je každá náprava hnána svým vlastním zdrojem energie.

Dvoustupňový brzdový systém

Smíšený brzdový systém XC90 T8 z části využívá technologii brake-by-wire, díky níž může rekuperovat energii a vrátit ji zpět do vozu, kde se tato energie využije buď okamžitě nebo k dobití akumulátoru. Tento systém je vybaven také unikátní stabilizační funkcí regulující množství energie pro bezpečné opětovné využití.

Systém chlazení a klimatizace

Chladicí systém je tvořen dvěma zvláštními okruhy: úkolem prvního je chladit startér CISG a velký elektromotor na zadní nápravě, zatímco druhý ochlazuje samotný akumulátor, a to jedním ze dvou způsobů: buď pasivně prostřednictvím chladiče motoru, nebo aktivně v rámci systému klimatizace ve voze.

Zapínání klimatizace s předstihem

Pro zvýšení pohodlí a efektivity může řidič buď přímo ve voze nebo prostřednictvím aplikace Volvo On Call (v ČR od roku 2016) nechat vyhřát nebo ochladit motor, akumulátor a kabinu Volva XC90 T8. Díky tomu je bez ohledu na to, zda venku mrzne nebo je tam horko a vlhko, možné vůz podle potřeby ohřát nebo ochladit a připravit na cestu již v okamžiku, kdy řidič nastupuje. Klimatizaci lze s předstihem zapnout v době, kdy probíhá dobíjení akumulátoru vozu, což je obzvláště přínosné z hlediska emisí CO2, protože díky tomu bude možné využít plnou kapacitu akumulátoru na čistě elektrickou jízdu.

 

Foto:Volvo