MotorInfo

Toyota Gazoo Racing v Itálii na prvním a druhém místě

7.6.2021 13:13
Toyota Gazoo Racing v Itálii na prvním a druhém místě

Soutěžní tým Toyota Gazoo Racing WRT (WorldRally Team) dokázal v italské rallye na Sardinii vybojovat první dvě místa celkového pořadí.

Sébastien Ogier zde zaznamenal již třetí vítězství z pěti podniků letošní sezony, zatímco Elfyn Evans svým druhým místem zvýšil vedení Toyoty v šampionátu továrních týmů. Historicky první vítězství týmu na Sardinii je odměnou za rychlou a spolehlivou jízdu vozů Toyota Yaris WRC s jejich posádkami, které dokázaly překonat nevýhodné postavení čističů trati po pátečním zahájení závodu.

Pozoruhodný byl zejména Ogierův páteční úvod, kdy tento jezdec zakončoval páteční program jako třetí v pořadí, načež se v sobotu probojoval do úplného vedení závodu, kdy se i Evansovi podařilo získat zpět potřebnou sebejistotu a zvýšením tempa obsadit druhou příčku. Ogier a navigátorem Julienem Ingrassiou bezpečně udrželi svůj náskok i během čtyř rychlostních zkoušek v posledním dni, čímž si pojistili čtvrté vítězství na Sardinii, které bylo současně jejich prvním od roku 2015.

Evans s navigátorem Scottem Martinem zahájili nedělní dopoledne suverénním vítězstvím v superspeciálce SS17, čímž zvýšili svůj náskok před třetím v pořadí; nejrychlejší byli i v měřeném úseku SS19. V poslední rychlostní zkoušce Evanse zbrzdila voda, která do vozu pronikla při průjezdu brodem, ale díky náskoku, který si Evans do té doby vytvořil, nebylo výsledné druhé místo ohroženo.

Se dvěma bonusovými body za čtvrtý nejlepší čas v PowerStage nyní Ogier vede šampionát o 11 bodů před Evansem, který si zase drží náskok 18 bodů před třetím v pořadí. Tři bonusové body za třetí nejlepší čas v Power Stage získal Kalle Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem, které však bohužel páteční technická závada donutila závod přerušit za situace, kdy se drželi na druhém místě. Díky dalšímu bodovému zisku nyní Toyota vede šampionát továrních týmů s náskokem 49 bodů. 

Na prvních čtyřech místech jsou hned tři posádky Toyota Yaris WRC – Takamoto Katsuta z programu Rally Challenge Program týmu Toyota Gazoo Racing WRC totiž opět prokázal růst zopakováním osobního rekordu v podobě celkově čtvrtého místa, které zaznamenal i v předchozím kole v Portugalsku. Poslední den si Katsuta pojistil výsledek bezpečnou jízdou, kterou zvládl i přes zdravotní potíže navigátora Dana Barritta v důsledku dehydratace vyvolané vysokými teplotami na Sardinii. Barritt byl po skončení závodu vyšetřen lékaři bez nutnosti hospitalizace.

Foto: Toyota