MotorInfo

Skutečné proroctví mayského kalendáře - Konec světa se neblíží, ale je tady počátek nové epochy MINI

20.12.2012 22:33
Skutečné proroctví mayského kalendáře - Konec světa se neblíží, ale je tady počátek nové epochy MINI

Oslavy v Guatemale a po apokalypse ani stopy. Střední Amerika je dalším růstovým trhem pro malou britskou značku.

Konec světa byl zrušen. Teď je čas na oslavu! Řada zemí ve Střední Americe, jako například Mexiko a Guatemala, se 21. prosince 2012 chystá okázalými oslavami přivítat počátek nové epochy. Datum bylo pečlivě vybráno na základě více než tisíciletého odkazu mayské civilizace. Jeden ze záznamů v mayském kalendáři byl po řadu let vykládán jako proroctví o konci světa. Pokud se chystáte vydat do této části světa pozorovat přípravy na tento významný den, brzy si uvědomíte, že probíhající přípravy se předpovídané apokalypsy vlastně vůbec netýkají. Více než polovina všech obyvatel Guatemaly je považována za přímé potomky Mayů a už dlouhé měsíce se domácí společně s turisty na fantastickém archeologickém nalezišti v Tikalu připravují na příchod 21. prosince. Bývalé centrum celé mayské civilizace bude dějištěm oslav, protože oproti rozšířenému názoru významné datum neznačí konec světa, ale naopak počátek nové epochy – pro značku MINI to pak bude počátek nového období plného strhujících výzev.

Britský výrobce prémiových malých automobilů má momentálně zastoupení ve více než 100 zemích světa. Region Střední a Jižní Ameriky v současnosti patří mezi silně rostoucí trhy. Objem prodeje už v letošním roce dosáhl 7 350 vozů MINI, což je v porovnání s celkovým objemem prodeje za rok 2011 zvýšení o 9 procent. Jen v Mexiku se od začátku roku prodalo více než 3 400 vozů MINI, což v porovnání s celkovým prodejem za rok 2011 představuje nárůst o 28,5 %. V Mexiku tak nová epocha značky MINI už vlastně začala. Aktivity značky v Guatemale jsou stále ještě relativně čerstvé. První vozy dodalo MINI do státu s patnácti miliony obyvatel už v roce 2010, zatímco mateřská značka BMW tu prodává své produkty už padesát let.

A zmiňuje mayský kalendář také definitivní počátek nové epochy MINI v Guatemale? Po jednotlivých modelech MINI je tu velká poptávka, od klasického třídveřového provedení, přes MINI Clubman nebo Cabrio až po MINI Coupé a MINI Roadster. Největší podíl na prodejích má momentálně MINI Countryman. MINI Countryman s na přání dodávaným pohonem všech kol ALL4 je ideální vůz na drsné silnice vedoucí do míst oslav v Tikalu. Zde sice ještě tolik vozů značky MINI přeci jen neuvidíte, protože většina turistů přijíždí do Tikalu autobusy, ale epocha MINI v Guatemale teprve začíná. Tikal patří mezi největší turistické atrakce Guatemaly. Srdce starověkého mayského města se rozkládá na 16 km2. V dobách největšího rozkvětu mayské civilizace, která existovala od třetího do devátého století, tu žilo více než 50 000 obyvatel. Mayové tu po sobě zanechali působivé důkazy vyspělé kultury včetně pyramidálních chrámů, které se pnou až do výšky 47 metrů, nebo umělecky zdobených domů a kamenných stél s vytesanými nápisy, které dokumentovaly jejich rozsáhlé matematické a astronomické znalosti. Mayové jsou také tvůrci velmi přesně propočítaných kalendářů, které už celé věky fascinují nejen archeology. Tikal je dnes nejen největším, ale také nejprozkoumanějším historickým sídlem Mayů. Komplex v provincii Petén, obklopený deštným pralesem, byl v roce 1979 vyhlášen historickým kulturním dědictvím UNESCO a požívá ochrany na základě statusu národního parku. Už od začátku letošního roku se vždy 21. dne v měsíci konaly přípravné ceremoniály, které vyvrcholí zlomovým bodem světové historie, který nastane 21. prosince 2012. A po atmosféře soudného dne, o kterou se nejvíc zasloužil hollywoodský trhák „2012“ německého hvězdného režiséra Rolanda Emmericha, tu opravdu není ani stopy.

Na druhou stranu, zástupci přímých potomků guatemalských Mayů toto historické datum vykládají jako začátek epochy harmonie a rovnováhy mezi člověkem a přírodou.