MotorInfo

Saab prodal nemovitosti

28.6.2011 14:38
Saab prodal nemovitosti

Saab Automobile uzavřel podmínečnou dohodu o prodeji a následném zpětném pronájmu svých nemovitostí.

Společnost Swedish Automobile N.V. (Swedish Automobile, dříve Spyker Cars N.V.) uzavřel podmínečnou dohodu o prodeji 50,1 % akcií společnosti Saab Automobile Property AB (Saab Property). Hodnota transakce dosahuje 255 milionů SEK (28 milionů EUR).

Konsorcium švédských realitních investorů, v čele s Hemfosa Fastigheter AB (Konsorcium), koupí za 255 milionů SEK celkem 50,1 % akcií Saab Property. Součástí dohody je první rok nájmu zdarma. Nemovitosti se skládají ze 432 000 m2 zastavěných ploch. Investoři mají opční právo na nákup dalších akcií za stejných podmínek do celkové hodnoty 300 milionů SEK (33 milionů EUR). Opční právo lze uplatnit do 30 dnů od uzavření dohody. Saab Automobile uzavře se Saab Property nájemní smlouvu na dobu 15 let.

Společní vlastníci, Konsorcium a Saab Automobile, budou i nadále hledat možnosti rozvoje nemovitostí, včetně pozdějšího refinancování, bude-li to z komerčního pohledu realizovatelné. Poradcem Saab Automobile je konzultační společnost Catella Corporate Finance.

Aby bylo možné celou transakci realizovat, musí se Swedish National Debt Office (NDO), který je garantem půjčky ve výši 400 milionu EUR u Evropské Investiční Banky (EIB), vzdát záložního práva na akcie Saab Property. Pokud se NDO vzdá svého práva na akcie Saab Property, sníží se garance NDO vůči EIB o 120 milionů EUR. V důsledku čehož se sníží stávající půjčka Saab Automobile u EIB na maximálně 280 milionů EUR (z které již bylo čerpáno 216,9 milionů EUR). Zbývajících 63,1 milionů EUR bude mít Saab Automobile i nadále k dispozici. Saab Automobile očekává, že ve velmi krátké době obdrží finální schválení od EIB, NDO a švédské vlády.

Swedish Automobile a Saab Automobile i nadále pokračují v jednání s několika stranami, aby zajistili krátkodobé financování s cílem obnovení výroby. Zatím však není možné zaručit, že jednání budou úspěšná a krátkodobé financování bude v dohledné době zajištěno.

Jens Engwall, výkonný ředitel Hemfosa Fastigheter AB, řekl: „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo uzavřít dohodu se Saab Automobile. Budeme i nadále pokračovat v rozšiřování hodnoty majetku pro Saab Automobile“.