MotorInfo

Představitelé MŠMT a ČNOPK v Bosch Diesel s.r.o.

22.1.2013 12:05
Představitelé MŠMT a ČNOPK v Bosch Diesel s.r.o.

Systém odborného vzdělávání a firemní školicí středisko firmy Bosch Diesel s.r.o. jako vzorový příklad odborného vzdělávání v oblasti průmyslu pro Českou republiku.

Firmu Bosch Diesel v Jihlavě navštívila delegace zástupců Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) vedená Bernardem Bauerem - výkonným členem představenstva komory. Návštěvy se ještě zúčastnili viceprezident ČNOPK Pavel Roman a vedoucí oddělení středního vzdělávání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Petr Bannert. Cílem návštěvy byla prohlídka firemního školicího střediska, seznámení se s problematikou odborného vzdělávání a nabídkou stipendijních programů firmy Bosch Diesel s.r.o. pro středoškolské a vysokoškolské studenty. Tyto programy jsou základní součástí strategie jihlavského závodu firmy Bosch, neboť jen pomocí vysoce kvalifikovaných odborníků a vedoucích pracovníků mohou být vytvářena inovativní pracovní místa a další podmínky pro růst zdejšího závodu.
„ČNOP se již téměř dvacet let zasazuje o zvýšení konkurenceschopnosti České republiky. Jedním z nejdůležitějších témat je přitom vzdělávání, a to především v řemeslných a technických oborech. V jeho fungování vidíme základní podmínku konkurenceschopnosti výrobních a inovačních procesů a základ pro další vytváření vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Česká republika je podle průzkumů německých zahraničních komor již sedm let nejatraktivnější lokalitou ve střední a východní Evropě. Náskok oproti některým alternativním investičním lokalitám se ale postupně zmenšuje. Rozhodujícím faktorem pro toto pozitivní hodnocení je především kvalita zdejší pracovní síly. Konkurenceschopnost stojí a padá proto s kvalitou vzdělávání,“ řekl během návštěvy Bernard Bauer.
„Český školský systém, především v technických a řemeslných oborech, již neodpovídá rostoucím požadavkům pracovního trhu. Vzdělávací instituce často nejsou schopny dodat na pracovní trh dostatek kvalifikovaných absolventů. Proto musíme absolventy škol v Bosch Diesel s.r.o. dále vzdělávat. Jen tak se nám daří to, aby profily našich zaměstnanců odpovídaly vysoce náročným technickým požadavkům moderních a inovativních výrobků a pracovních míst ve firmě,“ sdělil ekonomický ředitel firmy Bosch Diesel Hermann Butz.
„Tuzemské firmy postrádají tisíce středoškoláků technického zaměření. Jak vyplývá z analýzy Svazu průmyslu a dopravy ČR, začíná nedostatek učňovských a středních průmyslových škol ohrožovat konkurenceschopnost českých exportérů na evropském trhu,“ doplnil Pavel Roman.
„Problém je, že praktická výuka se mnohdy koná pouze na školách, jež nemají odpovídající technické vybavení, bez kontaktu s reálným pracovním prostředím. Kvůli chybějícím systémovým předpokladům je výuka na řadě středních škol vzdálena praxi, a proto je i neefektivní. My zde v Jihlavě jsme začali tomuto trendu čelit již před několika lety úzkou spoluprací se Střední školou technickou Jihlava, Střední průmyslovou školou Jihlava a vybudováním vlastního učňovského střediska v roce 2002. V něm aktuálně zajišťujeme praktickou část výuky pro zhruba 200 studentů z obou těchto škol. Naším duálním vzděláváním tak přispíváme rozhodným způsobem
k zajištění budoucnosti závodu v Jihlavě a českého průmyslu,“ vysvětlil ekonomický ředitel firmy Bosch Diesel Hermann Butz.
„Pro firmu Bosch je spolupráce s vysokými a středními školami technického zaměření školami důležitým bodem do budoucna. Vedle vlastního učňovského střediska vypisuje například firma Bosch pro středoškoláky a vysokoškoláky i stipendijní programy, nabízí podporu v oblasti odborných praxí a závěrečných vysokoškolských prací,“ doplnil vedoucí personálního oddělení firmy Bosch Diesel Oldřich Židlík.
Dlouhodobým cílem Česko-německé obchodní a průmyslové komory je podle Bernarda Bauera zlepšení stavu středního odborného školství v České republice, především co se týče praktických znalostí žáků a zavedení duálního systému odborného vzdělávání, kdy teoretická výuka probíhá ve školách a praktická v konkrétních firmách.
„Takto získané praktické zkušenosti jsou velkým přínosem jak pro žáky, tak pro firmy, protože odpovídají jejich požadavkům. To, že záměr duálního vzdělávání není nereálný, vidíme na úspěšném modelu firemního školicího střediska firmy Bosch Diesel, které by mohlo sloužit jako příklad i pro ostatní průmyslová odvětví v České republice,“ dodal na závěr návštěvy Bernard Bauer.