MotorInfo

Pět nejznámějších elektromobilů u nás

24.3.2017 11:49
Pět nejznámějších elektromobilů u nás

Téměř polovina lidí v České republice uvažuje o pořízení auta na alternativní pohon a 38 procent z nich by dalo přednost elektromobilu.

Žebříčku nejznámějších elektrických vozů vládnou značky Tesla a Volkswagen. Jedničkou je Model S od Tesly, který na jedno nabití ujede 400 kilometrů. Pořízení elektromobilů ale pořád limituje cena. Nejlevnější nové modely elektromobilů stojí 600 tisíc korun.

Nad nákupem automobilu na alternativní pohon uvažují především muži, kteří mají osobní měsíční příjem nad 30 tisíc korun. Vyplynulo to z posledního průzkumu, který si nechala zpracovat společnost E.ON. „O pořízení elektromobilu uvažuje 38 procent respondentů. Důvodem jsou zvyšující se dojezdová vzdálenost elektromobilů, ale i rozrůstající se počet nabíjecích stanic v České republice, které vznikají přednostně kolem páteřních silnic,“ komentuje výsledky průzkumu Erika Širůčková ze společnosti E.ON.

Žebříčku nejznámějších elektromobilů u nás vládne Tesla Model S, který zná 26 procent respondentů. Na druhém místě se umístily vozy BMW i3 a Tesla Model X, které dostaly shodně 20 procent hlasů. Třetí příčku obsadily modely Volkswagen e-up! a Volkswagen e-Golf, které zná 15 procent lidí. O jeden procentní bod méně získal elektromobil Hyundai Ioniq.

Zatímco předchozí generace elektromobilů ujely na jedno nabití 100 až 150 kilometrů, dnešní vozy zvládnou 200 až 300 kilometrů. „Výjimkou zůstává Tesla, která už pět let nabízí auta s dojezdem přes 400 kilometrů. Tento výrobce elektromobilů dokázal to, co ostatní automobilky označovaly za nemožné,“ uvádí Jan Horčík, šéfredaktor magazínu Hybrid.cz. Tesla svá auta pravidelně vylepšuje prostřednictvím technologií, jako jsou updaty vozů přes bezdrátové připojení nebo technologie autonomního asistenčního řízení. S nimi pracuje jen málo automobilek.

Oblíbenost vozů na elektrický pohon roste společně s tím, jak se rozšiřuje síť nabíjecích stanic. „Ač si na českou síť nabíjecích stanic mnozí elektromobilisté stěžují, není z nejhorších. V České republice je přes sto nabíječek, z toho víc než třicet patří mezi rychlonabíjecí stanice,“ konstatuje Jan Horčík. Především kolem hlavních silničních tahů vznikají desítky nových nabíjecích stanic ročně a tempo výstavby zrychluje. V následujících letech by podél páteřních tahů měly vzniknout nové rychlonabíjecí stanice, které budou financované z fondů Evropské unie.

Do sítě nabíjecích stanic, jež může veřejnost využít zdarma, investuje i společnost E.ON, která nyní provozuje například stanici na brněnském letišti, v Galerii Vaňkovka v Brně nebo v OC Mercury v Českých Budějovicích. „Loni v červnu jsme zprovoznili největší a nejmodernější rychlonabíjecí stanici u Vystrkova u Humpolce v České republice, kde je celkem dvanáct nabíjecích stojanů,“ dodává Erika Širůčková. I letos plánuje E.ON otevřít několik nových veřejných rychlonabíjecích stanic. Energetická společnost je také členem evropského konsorcia společností, které za podpory Evropské unie chtějí pokrýt hlavní evropské dopravní koridory infrastrukturou rychlodobíjecích stanic.

Limitem, který může zájemce o elektromobil odradit, ale stále zůstává cena. Nejlevnější nové elektromobily lze pořídit za 600 tisíc korun. „Nejběžnější modely stojí kolem milionu korun a vozy od Tesly začínají na částce kolem dvou milionů korun,“ uzavírá Jan Horčík.

 

Foto:Tesla