MotorInfo

Navrhněte originální doplněk k novému modelu Fiat 500X

30.1.2015 09:22
Navrhněte originální doplněk k novému modelu Fiat 500X

Značku Fiat zajímají kromě potřeb spolucestujících na palubě především specifické potřeby řidiček, a proto je otevřena jejich nápadům a postřehům přesně v duchu hesla soutěže Krása X podstata, tedy krása spojená s podstatou.

V souvislosti s uvedením modelu Fiat 500X na trh značka Fiat oslovila čtyři mladé designéry z České republiky, aby společně s nimi vyvinula jedinečný a praktický doplněk pro tento nový a stylový crossover. Chce dát vzniknout šikovnému doplňku modelu 500X, který bude nejen krásný a stylový, ale rovněž praktický a hlavně navržený přímo řidičkami.

Fiat vyzývá veřejnost k zasílání nápadů na nejlepší doplněk, který bude realizován právě ve spolupráci se čtveřicí vybraných průmyslových designérů. Ti vyberou nejlepší nápady z Česka a ze Slovenska a společně s jejich autory připraví vizualizace.

Soutěž je zaměřena především na ženy, a to hlavně proto, že ačkoliv počet řidiček neustále vzrůstá, je automobilový design stále ještě mužskou doménou. Značku Fiat proto zajímá, jaké požadavky řidičky mají na vybavení vozu. Jsou to univerzální adaptéry, které by dokázaly přizpůsobit vysoké podpatky pedálům, nebo třeba systém držáků bránící převrácení nákupních tašek? Necháme se překvapit.

Nápady můžete zasílat prostřednictvím kreativní platformy Future Bakery. Přístup k zadání a registraci je na http://bit.ly/FUBA_Fiat500X. Fantazii se meze nekladou!

Vybraní designéři z České republiky - Anna Marešová, Boris Klimek, Václav Mlynář a Jakub Pollág - mají kromě řady prestižních ocenění společný také originální a hravý přístup k práci. V současné době již studují nový vůz Fiat 500X a netrpělivě očekávají první soutěžní nápady.

Anna Marešová

Křehká blondýnka, která se nebojí. Nejprve pracovala jako produkční a pak také jako asistentka amerického kouzelníka, se kterým procestovala celý svět. Poté se rozhodla pro studium produktového designu na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Jako bakalářskou práci navrhla tramvaj pro Prahu a získala za ní hned několik prestižních cen. Téma magisterské práce bylo pro její pedagogy velkým překvapením. Po úvodním šoku ji ale v práci podpořili. Anna navrhla sérii erotických pomůcek. Na rozdíl od obvyklých obscénních tvarů a vulgárních obalů vytvořila elegantní hračky z jemného silikonu v půvabných krabičkách. Za tuto kolekci získala Národní cenu za studentský design, což spolu s atraktivním tématem práce zaujalo média. Anna založila firmu Whoop de Doo a za dva roky uvedla první produkt do sériové výroby. Každý z předmětů má kvalitu uměleckého díla a s kolegy technology momentálně pracuje na zabudování vibrujících motorků a možná i napojení na mobilní aplikace. Kromě toho se Anna ve svém studiu Anna Marešová designers zabývá udržitelným designem, navrhuje nábytek, svítidla a další produkty. Například pro firmu Ladycomp navrhla bazální teploměr.

Boris Klimek

Absolvent katedry designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze vytváří poetický design, kterému nechybí vtip a nečekané souvislosti. Jeho úspěšná skleněná svítidla Memory připomínají barevné nafukovací balonky se šňůrkou místo vypínače. V několika barvách i velikostech je vyrábí firma Brokis. Svítidla byla nominována na German Design Award 2014 a vystavena až v daleké Šanghaji. Při návrhu kolekce sedacího nábytku a paravánů Bunker, která získala cenu Nábytek roku 2014, myslel Boris na dětské budování skrýší. Pro stejného výrobce MM interiér navrhl také originální sedačku Element, které lze přidávat opěradlové díly a zvyšovat tím pocit soukromí. Za kolekci koupelnového nábytku Frame Boris získal cenu Elle Deco International Design Award 2013 a na svém kontě má rovněž nominaci na titul Designér roku v soutěži Czech Grand Design. Kromě produktového designu se věnuje také interiérům. Pro agenturu Young & Rubicam například vytvořil systém odpočinkových buněk.

Václav Mlynář a Jakub Pollág

V současné době oba designéři studují na londýnské Royal College of Art. Seznámili se během bakalářského studia na pražské UMPRUM a založili společně studio deForm. V rámci prvního společného projektu totiž deformovali sklo. Zatímco Jakub se často inspiruje uměním a podle svých slov občas dokonce zapomíná na omezení vycházející z funkčnosti, Václav je praktik a perfekcionista, který se nebojí ušpinit si ruce při výrobě modelů a prototypů. Sám například vyrobil několik kusů dětského nábytku. Křeslo YGO mu dokonce vyneslo cenu Young Contract Creations Award: Upholstery 2011 udílenou ve Frankfurtu. Už před dvěma lety se oba designéři představili na Milánském veletrhu a dnes několik výrobců vyrábí produkty podle jejich návrhů. V roce 2013 byli vyhlášeni Objevem roku v rámci cen Elle Decor i Czech Grand Design. Za cyklistickou helmu Krust získali Národní cenu za studentský design. Jedná se o městkou helmu s kšiltem a látkovým potahem, který je možné převlékat. Zaujali rovněž křesílkem Low Budget, jehož konstrukční plány zdarma rozdávali na Designbloku a šikovný člověk by si ho měl být schopen postavit do 200 korun za materiál. Zatím nejvýraznějším dílem studia deForm je lampa či spíše skleněná socha Transmission, která je zároveň parafrází na motiv olympijských kruhů a poprvé byla představena v českém olympijském domě v Londýně. Pro práci studia deForm je důležitý příběh. Přípravě kolekce z mramoru nazvané Bianco P například předcházela dobrodružná cesta do italské Carrary zachycená v dokumentárním filmu. Kromě produktového designu vytvářejí rovněž výstavní instalace například pro firmy Nike nebo Heineken.

  Foto:Fiat