MotorInfo

Motocyklisté trénovali bezpečnou jízdu

23.8.2014 09:24
Motocyklisté trénovali bezpečnou jízdu

Na autodromu Sosnová u České Lípy se uskutečnil již 14. kurz bezpečné jízdy pro začínající, ale i pokročilé motocyklisty s názvem „Učme se přežít“.

Cílem projektu, který zajišťoval BESIP, je pokračovat ve výuce praktických dovedností, které přispějí k bezpečnosti silničního provozu.

Dopravní nehody s účastí motocyklistů vykazují dlouhodobě nejvyšší závažnost. Zatím nejtragičtějším rokem, z pohledu motocyklistů, byl rok 2007, kdy bylo usmrceno 134 osob, naopak nejméně motocyklistů bylo usmrceno v roce 2013 (66 osob). Na celkovém počtu usmrcených osob v období 1993 - 2013 činil podíl motocyklistů 8,5 %, což znamená, že téměř každá 12. usmrcená osoba byla motocyklistou. Bohužel trend snižování smrtelných nehod motocyklistů z loňského roku se letos nepotvrdil, ba právě naopak. Za prvních sedm měsíců roku 2014 se domů nevrátilo již 50 motocyklistů. Ředitel republikové dopravní policie Tomáš Lerch vidí důvod ve zvýšení počtu nehod i smrtelných úrazů oproti roku 2013 především v tom, že v letošním roce díky teplejší zimě a brzkému nástupu teplého počasí motocyklová sezona prakticky nebyla přerušena. Naopak v roce 2013 díky pozdnímu nástupu jara vyjeli později i motorkáři. To nic nemění na tom, že je potřeba této skupině motoristů věnovat zvýšenou pozornost, a to nejen zhlediska represí, ale především prevence. Jednou z takovýchto aktivit je právě projekt „Učme se přežít“.

Projekt si klade za cíl snížení počtu a zejména pak následků dopravních nehod motocyklistů. A nejefektivnější cestou k tomuto cíli je trénink v prostředí bezpečných autodromů a polygonů. Naše autoškolství bohužel v současné podobě nepřipravuje absolventy pro získání řidičského oprávnění na motocykl zcela adekvátně. V autoškole se motocyklista naučí řadu věcí spojených s provozem, nicméně zde není prostor pro trénování rizikových situací, které v provozu mohou nastat. Navíc, každý motocykl se chová jinak a při tréninku jízdy se musí s těmito odchylkami počítat. Většina vážných dopravních nehod motocyklistů je v silničním provozu spojena s přeceňováním schopností, nedostatečnými zkušenostmi, ztrátou sebekontroly apod. Ve statistikách se dá vyčíst, že zhruba za polovinu nehod mohou motocyklisté. Za tu druhou polovinu pak nesou odpovědnost i ostatní účastníci silničního provozu. Motocyklů se na našich silnicích objevuje stále více, a tak si všichni na silnicích na ně musejí zvykat a přizpůsobovat se specifice jejich provozu, na druhou stranu si zase motocyklisté musejí osvojovat dovednosti a snažit se svůj styl jízdy přizpůsobovat tak, aby na našich silnicích bylo co nejbezpečněji.

U projektu „Učme se přežít" prochází účastník od teoretické přípravy přes psychickou až po část praktickou, kde se trénují základy ovládání motocyklu, ale i sebeovládání vlastního řidiče. V praktické části se učí například přímému brzdění, výhybnému manévru, správnému zatáčení, brzdění v náklonu apod.

V Sosnové se sešlo na pět desítek motocyklistů, kteří přijeli na nejrůznějších strojích a byli průřezem všech věkových kategorií, ale i průřezem toho, jak kdo dlouho na motocyklu jezdí. Na letošním projektu se podílel BESIP a počet přihlášených účastníků vysoko převyšoval kapacitu a možnosti jednoho kurzu. Během několika hodin od vyhlášení této akce se přihlásily stovky zájemců. Účastníci pak byli vybráni podle pořadí, jak se kdo přihlásil. Podle zájmu je vidět, že tyto kurzy jsou potřebné, zájem o ně je veliký a motocyklisté se chtějí dále vzdělávat, získávat a zlepšovat své dovednosti. V ideálním případě by bylo dobré, aby takovýmto kurzem prošli prakticky všichni, kdož chtějí za řídítka motocyklu usedat.