MotorInfo

Motocyklisté se opět učí, jak přežít!

5.6.2016 10:57
Motocyklisté se opět učí, jak přežít!

Motocykl se z pouhého prostředku pro dopravu z místa A do místa B stal pro současnou generaci především zdrojem zábavy a potěšení. Jízdu na něm si užívají lidé napříč všemi věkovými kategoriemi. Bohužel jezdci a spolujezdci na motocyklech patří mezi nejvíce ohroženou skupinu účastníků silničního provozu.

„Loňský rok byl pro motocyklisty nejtragičtější za posledních pět let. Při dopravních nehodách jich zemřelo 90, a z tohoto počtu bylo 50 těch, kteří zahynuli vlastním přičiněním. Dalších 484 osob z řad jezdců v jedné stopě bylo zraněno těžce a 2 246 lehce,“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Jednoznačnou příčinou smrtelných nehod, které zaviní sami jezdci, je nepřiměřená rychlost jízdy, následuje nezvládnutí řízení stroje, vjetí do protisměru či na nezpevněnou krajnici. Kupodivu se stále najdou i tací, kteří na motocykl sednou bez přilby. Na tuto lehkomyslnost doplatilo svým životem v loňském roce pět řidičů motocyklu.

Viníky smrtelných nehod motocyklistů ovšem jsou i řidiči automobilů. Z jejich chyb je nejčastější příčinou usmrcení motocyklisty nedání přednosti v jízdě či nedání přednosti při odbočování vlevo.

Zdokonalovací kurzy mohou zachránit život

Kurzy pro řidiče motocyklů sehrávají důležitou roli nejen pro čerstvé držitele řidičského oprávnění této kategorie. Britský výzkum například ukázal, že absolventi jednodenního kurzu zaměřeného na rozeznávání a řešení nebezpečných situací v provozu jezdí bezpečněji a defenzivněji než ti, kteří takový kurz neabsolvují. Navíc byl prokázán pozitivní efekt v oblasti rozeznávání potenciálních rizik plynoucích z nebezpečného jednání ostatních účastníků silničního provozu. Absolvování zdokonalovacího kurzu by proto mělo být důkazem zodpovědnosti i všech těch, kteří na motocyklu jezdí již delší dobu. 

Přichází program „Učme se přežít“

Letos byl zahájen již 6. ročník zdokonalovacích kurzů bezpečné jízdy pro motocyklisty v rámci projektu „Učme se přežít“. Za dobu existence tohoto projektu byly proškoleny stovky motocyklistů. Ti tak mohli zdokonalit nejen své praktické dovednosti při ovládání svého stroje. Kurzy totiž zahrnují širší problematiku. V teoretické části se účastníci dozvědí podrobnosti o technice jízdy, poskytování první pomoci, připomenuty jsou nejdůležitější body z legislativy. Seznámí se ale rovněž s příčinami tragických nehod a dozvědí se i informace z psychologie. V praktické části se pak cvičí hlavně brzdění v různých rychlostech, plynulé přenášení těžiště, průjezd zatáčkou, brzdění v náklonu, výhybný manévr apod. Instruktoři účastníky kurzu upozorňují i na řadu zdánlivých maličkostí a individuálních drobností, které jsou ale potřebné pro bezpečné ovládání jejich konkrétního stroje, od skútru, přes enduro, chopper až po sportovní motocykl.

 „Při řízení motocyklu v provozu platí víc než kdekoliv jinde, že i malá chyba může být krutě potrestána a může mít tragické následky. Účastníci našich kurzů si mohou v relativním bezpečí závodního okruhu vyzkoušet, zda mají své motocykly pod kontrolou i pokud se dostanou do krizové situace,“ říká Jan Polák z Týmu silniční bezpečnosti, který je realizátorem projektu.

Program „Učme se přežít“ je pro účastníky zdarma a v letošním roce je jeho rozsah rekordní, jelikož zahrnuje sedmnáct termínů, kde se počítá s účastí přibližně osmi set řidičů motocyklů. Jeden z termínů letošního programu je pak určen speciálně pro učitele autoškol.

Volné termíny kurzů včetně registračního formuláře a další informace najdete na www.ucmeseprezit.cz.

 

Foto:J.Svoboda