Od října letošního roku dochází k dalším změnám v oblasti povinného ručení.
...
Renault představuje nový a jedinečný restomod show car, který vznikl ve spolupráci s francouzským designérem Orou Ïto...
Zatímco společnost PORR dokončuje rozšíření metra ve Vídni, výstavba pražské linky D je stále v nedohlednu.
...
Počet prodaných vozů Volvo vybavených systémy automatického brzdění překonal hranici jednoho milionu. Volvo tak potvrzuje, své postavení na špici v oblasti automobilové bezpečnosti.
Technologie automatického brzdění vyvinutá společností Volvo Cars se pyšní několika světovými prvenstvími: systémem City Safety, který je součástí standardní výbavy a funguje až do rychlosti 50 km/h; systémem upozornění na nebezpečí kolize s funkcí automatického brzdění; systémem rozpoznávání chodců a cyklistů s funkcí automatického brzdění.
„Některé nedávné zprávy uvádějí, že naše průlomové technologie automatického brzdění pomáhají snižovat riziko nárazu do jiného vozidla zezadu o více než 20 procent. Jeden milion vozů Volvo s funkcí automatického brzdění na silnicích nás přibližuje k naplnění naší vize, podle níž by do roku 2020 neměl být nikdo ve voze značky Volvo při nehodě zraněn, natož usmrcen,“ říká Thomas Broberg, vrchní bezpečnostní poradce ve společnosti Volvo Car Group.
Výhody průlomové technologie City Safety – která umožňuje automatické brzdění v nízkých rychlostech – byly v roce 2011 zdokumentovány ve zprávě amerického Pojišťovacího institutu pro bezpečnost silničního provozu (IIHS), jež prokazuje významný pokles počtu pojistných událostí. Podobná studie provedená švédskou pojišťovnou Volvia v roce 2012 ukázala, že automobily Volvo vybavené systémem City Safety narazí do vozidla vpředu přibližně o 23 procent méně často než vozy bez této technologie. Výsledky průzkumu švédské pojišťovny Folksam prokazují, že na komunikacích s rychlostním limitem 50 km/h snižuje systém City Safety u posádek, do nichž zezadu narazí jiné vozidlo, intenzitu poranění o 64 procent. V situacích, kdy došlo k aktivaci systému City Safety, ale nehodě se nepodařilo zcela zabránit, se pokles počtu zranění pohybuje kolem 40 procent. Závěrečná zpráva výzkumných projektů EuroFOT za rok 2012 ukazuje, že automobil s adaptivním tempomatem a se systémem upozornění na nebezpečí kolize snižuje riziko nárazu do vozidla vpředu na dálnici až o 42 procent.
Stávající bezpečnostní systémy ve vozech Volvo budou v budoucnosti neustále vylepšovány, a navíc k nim budou přibývat nová řešení. Pokud jde o technologie automatického brzdění, vývojáři skupiny Volvo Car Group se dnes zaměřují především na to, aby tyto systémy byly efektivnější při jízdě v noci. Připravovaná řešení nadto umožní rozpoznávání většího počtu objektů a dokážou se vypořádat s širší škálou dopravních situací.
„Prostřednictvím důmyslné interakce a nových pokročilých řešení chceme i nadále věnovat hlavní pozornost předcházení vzniku nehod. U našich nejnovějších modelů se nám navíc v porovnání se staršími modely podařilo snížit počet středně vážných a vážných zranění o dvě třetiny. Nadále pokračujeme ve vývoji nových řešení, díky nimž v budoucnu počet zranění ještě poklesne,“ dodává Thomas Broberg.
Základní informace o technologii automatického brzdění
Se systémem City Safety ve standardní výbavě automobil automaticky zastaví, jestliže řidič včas nezareaguje na náhlé zpomalení nebo zastavení předchozího vozidla. Systém je aktivní při rychlostech do 50 km/h.
Systém rozpoznávání chodců a cyklistů s funkcí automatického brzdění představuje průlomové technologické řešení. Tato technologie dokáže rozpoznat chodce i cyklisty v jízdní dráze vozidla a upozornit na ně řidiče. Pokud řidič včas nereaguje, systém automaticky aktivuje brzdy na maximální výkon.
Systém upozornění na nebezpečí kolize s funkcí automatického brzdění do úplného zastavení, který je aktivní při všech rychlostech, dokáže zabránit nehodě, je-li rozdíl v rychlostech obou vozidel 35 km/h nebo nižší. Je-li relativní rozdíl v rychlostech vyšší, systém alespoň přispěje k významnému snížení síly nárazu. Pokud řidič na signál nereaguje a hrozí-li náraz do jiného vozidla, systém začne automaticky brzdit.