MotorInfo

Kvalita oprav je v přímé úměře k použitým dílům a kvalitě informací

22.6.2013 09:27
Kvalita oprav je v přímé úměře k použitým dílům a kvalitě informací

Na první pohled dva shodně z boku nabourané automobily Volkswagen Passat Variant. Jenže realita ukrytá pod lakem je jiná. Nezávislý test německého Institutu pro motorová vozidla (KTI) prokázal, že pouhé nerespektování technologických standardů při opravě vozu může mít za následek i smrt členů posádky havarovaného vozu.

Kvalitně provedená oprava auta může zachránit lidský život i snížit náklady na další servis. Moderní automobily jsou vyráběny tak, aby co nejvíce ochránily posádku v případě nějaké nenadálé události. Konstrukce karosérie je sice stále více odlehčována vzhledem ke snižování spotřeby paliva, ale je také stále více vyráběna z vyskopevnostních materiálů, které potřebují v případě opravy vozu zcela specifické pracovní postupy.

Jak velký vliv má respektování výrobcem vozu definovaných servisních postupů na celkovou bezpečnost automobilu ukazuje dvojice vozů Volkswagen Passat Variant, které prošly nezávislým testem iniciovaným německým Institutem pro motorová vozidla. Tento institut podrobil dva vozy značky Volkswagen zkoušce, kdy obě auta dvakrát po sobě prošla bočními nárazovými testy odpovídajícími metodice uznávaných nárazových testů Euro NCAP. Hlavní síla nárazu mířila především na středový sloupek B.

Dva páry crashtestů byly vždy shodné, jiná však byla technologie opravy aut po první sérii nárazů. Jeden vůz byl totiž opraven přesně podle aktuálních standardů výrobce pro daný model, druhý Passat Variant byl opraven podle starší technologie. Na první pohled rozdíly ve výsledku opravy obou vozů nebyly zřejmé. Ty se ukázaly až po provedení druhého kola nárazů.

 

Zatímco Passat opravený podle současných standardů, do kterých patří použití například bodového sváření s přístrojem s nastavitelnými kleštěmi a s využitím vysokých proudových napětí, výměna kompletního sloupku B z vysokopevnostní oceli apod., i po druhém nárazu dokázal posádku ochránit prakticky stejně, jako po nárazu prvním, v případě druhého auta tomu tak rozhodně nebylo. U jeho opravy byla použita zastaralá metodika stanovená výrobcem pro předcházející model a také byla použita zastaralá technologie svařování a použity byly neaktuální pracovní postupy, což mělo za následek výrazně větší deformace bočního sloupku, nesprávnou funkci bočních airbagů a zcela nefunkční aktivaci airbagu hlavového. Celá část boční karoserie se oproti správným postupem opravenému vozu navíc směrem do interiéru, tedy blíže ke spolujezdci, posunula až o šest centimetrů. K tomu došlo i přesto, že byly použity originální náhradní díly, ale podle špatné metodiky. Je tedy jednoznačné, že opravny by měly postupovat vždy podle aktuálních metodik oprav pro ten který model.

„U nesprávně opraveného vozu se jedná o tak zásadní nedostatky v pasivní bezpečnosti, že by s největší pravděpodobností zapříčinily smrt pasažéra na místě spolujezdce. Použití nejen originálních dílů, ale také správné a k danému vozu aktuální technologie opravy by tak mělo být pro majitele aut nejen značky Volkswagen, ale i Audi, SEAT a Volkswagen Užitkové vozy samozřejmostí,“ říká Jan Špinar, vedoucí divize After Sales společnosti Porsche Česká republika.

Závěry plynoucí z nárazových testů Volkswagen Passat

Neodborná oprava má negativní vliv na:

  • tuhost a deformační chování karoserie
  • funkčnost prvků aktivní/pasivní bezpečnosti
  • bezpečnost cestujících ve vozidle
  • náklady na opravu po nehodě po neodborně provedené opravě
  • náklady při vyplácení pojistného plnění na škodách na zdraví a majetku
  • záruku na práci
  • garanci na lak a prorezivění