Od října letošního roku dochází k dalším změnám v oblasti povinného ručení.
...
Renault představuje nový a jedinečný restomod show car, který vznikl ve spolupráci s francouzským designérem Orou Ïto...
Zatímco společnost PORR dokončuje rozšíření metra ve Vídni, výstavba pražské linky D je stále v nedohlednu.
...
Ford představil novou Kugu a oznámil, že během letošního roku uvede na evropský trh komunikační a zábavní systém SYNC 3.
Prezident a generální ředitel Ford Motor Company Mark Fields v Barceloně představil novou verzi úspěšného SUV Ford Kuga. Zároveň oznámil, že Ford uvede během letošního roku na evropský trh komunikační a zábavní systém SYNC 3 a znásobí investice do technologií autonomní jízdy.
Fieldsova prezentace na Mobile World Congress byla zaměřená na transformaci Fordu z výrobce automobilů na společnost, která nabízí nejen auta, ale i řešení osobní mobility v širším smyslu. K tomuto cíli směřuje Ford Smart Mobility – plán, jenž má značce zajistit přední postavení v oblastech konektivity, mobility, autonomních vozů, zákaznické zkušenosti a využívání dat. Mark Fields rovněž potvrdil, že Ford letos spustí v Evropě platformu FordPass, jejímž cílem je zprostředkovat lidem novou zákaznickou zkušenost. Novými partnery FordPass jsou BP a Mobile City (společnost zajišťující mobilní platby za parkování). Ford do programu zahrne rovněž službu Ford Carsharing provozovanou ve spolupráci s německou společností Flinkster Carsharing.
„Při pohledu do budoucnosti je jasné, že stojíme na prahu revoluce v osobní dopravě – od sdílení aut přes autonomní jízdu až po zákaznickou zkušenost,“ řekl Fields. „Technika a inovace nám dávají příležitost reagovat na tyto trendy, změnit způsob, jímž se lidé přepravují, a zvýšit tak kvalitu jejich života.“
Nová Kuga
Nové provedení oblíbeného SUV nabízí mimo jiné komunikační a zábavní systém SYNC 3, inovativní asistenční technologie nebo novou motorizaci 1.5 TDCi 88 kW. Nová Kuga může být vybavena zdokonaleným parkovacím asistentem s funkcí příčného parkování, vylepšeným protikolizním systémem Active City Stop nebo adaptivními světlomety Ford. Nechybí ani bezdotykové ovládání pátých dveří či inteligentní pohon všech kol. Ford znásobí investice do vývoje asistenčních technologií a urychlí uvádění poloautomatických systémů, které usnadňují parkování a pomáhají řidiči v hustém provozu. Patří k nim asistent pro jízdu v koloně či systém plně automatického parkování. Fields v Barceloně prozradil, že tyto technologie přivede Ford na trh do tří let.
Autonomní vozy
Ford spěje k plné automatizaci vozů dvěma rozdílnými cestami. Jednou z nich je tým specializovaný na vývoj asistenčních technologií, které zvyšují míru automatizace postupně, krok za krokem. Asistent pro jízdu v koloně převezme ve velmi hustém provozu na víceproudých komunikacích kontrolu nad řízením, akcelerací i brzděním. Aktivuje se stiskem tlačítka a poté sám udržuje vůz v jízdním pruhu, přičemž zachovává odstup od vozidla jedoucího vpředu. Systém plně automatického parkování umožní zaparkovat rovněž stiskem jediného tlačítka. Oproti v současnosti nabízené technologii zajistí nejen ovládání volantu, ale i převodovky, plynu a brzdy. Mnohé poloautomatické technologie nabízí Ford již dnes. Například předkolizní asistent s detekcí chodců rozpoznává pomocí kamery a radaru překážky v jízdní dráze a inteligentní omezovač rychlosti zabraňuje neúmyslnému překročení rychlostního omezení. Jiné týmy odborníků mezitím pracují na vývoji plně autonomních vozů ve vývojových střediscích Fordu v německých Cáchách, kalifornském Palo Altu i michiganském Dearbornu. Cílem Fordu je dosáhnout úrovně automatizace 4 dle mezinárodní definice SAE. Vozy odpovídající této úrovni již nevyžadují od řidiče žádné ovládací pokyny. Nejdříve budou pravděpodobně nabízeny na trzích, jejichž klima nezhoršuje výkon snímacích systémů a kde je dostatek oblastí zmapovaných trojrozměrnou technologií s vysokým rozlišením. Jako vůbec první výrobce automobilů začal Ford testovat autonomní vozy i v zimních podmínkách. Nedávno také oznámil, že svoji flotilu autonomních prototypů ztrojnásobí.
Nová zákaznická zkušenost
FordPass má čtyři základní pilíře: tržiště nejrozmanitějších služeb z oblasti přepravy osob; asistenty FordGuide, kteří jsou kdykoliv připraveni pomoci členům najít optimální způsob přepravy; program členských výhod; a provozovny FordHub, v nichž mohou zákazníci vyzkoušet nové inovace. Ford oznámil nová partnerství, která významně zvyšují užitnou hodnotu FordPass:
Mobilita – nové způsoby osobní dopravy
V rámci programu Ford Smart Mobility pracuje Ford na rozšiřování nabídky parkování a sdílení v některých evropských městech. Nový londýnský pilotní program GoPark je prediktivní parkovací systém. Snaží se navést řidiče do ulic, kde nejpravděpodobněji naleznou volné parkovací místo. Do projektu se dobrovolně zapojila skupina obyvatel městské části Islington. Také pilotní projekt sdílení vozů GoDrive probíhá v Londýně. Od spuštění v loňském roce se již rozšířil na 25 stanovišť po celém městě. Na všech těchto místech, mezi nimiž nechybí železniční stanice Waterloo nebo letiště London City, mají účastníci zajištěné parkování.
V Německu zaznamenala služba Ford Carsharing zaměřená na menší a středně velká města meziroční růst o 76 procent. V roce 2015 najezdili její uživatelé více než milion kilometrů. Službu provozuje Ford Germany ve spolupráci s prodejci. Po celé zemi se nachází už 170 stanovišť Ford Carsharing.
Konektivita, data a analytika
Ford dnes na Mobile World Congress poprvé na evropské půdě předvedl nový komunikační a zábavní systém SYNC 3, jímž je vybavena nová Kuga. SYNC 3 umožňuje ovládat audiosystém, navigaci, klimatizaci a určité funkce připojených chytrých telefonů přirozenými hlasovými pokyny. Díky softwarovému rozhraní SYNC AppLink lze za jízdy ovládat hlasem i aplikace v chytrých telefonech, které tuto funkci podporují. Jejich výčet se nyní rozrostl o aplikaci MyBoxMan, jež umožňuje soukromým řidičům přivydělat si přepravou zásilek. Za typickou jízdu v délce pěti kilometrů lze utržit přibližně 5 až 8 eur (135–216 Kč).
Foto:Ford