MotorInfo

Flexibilní leasing jako kredit do mobilu

12.10.2017 22:15
Flexibilní leasing jako kredit do mobilu

Řada firem i jednotlivých podnikatelů řeší v rámci svého okamžitého rozvoje nebo nárazové zakázky nutnost pořídit další auto či auta, ať už pro sebe nebo pro své obchodníky. Bohužel často neví, na jak dlouhou dobu. Tuto problematiku řeší tzv. flexibilní leasing.

„Je to jako s kreditem do mobilu,“ říká obchodní ředitel společnosti Vltavín Leas Daniel Šír. „Koupíte si kredit podle svých potřeb a po vyčerpání si můžete koupit další,“ dodává. Výhodou nové služby je absence závazků. Na rozdíl od klasického leasingu nebo podnikatelské půjčky. Podstatou je možnost zapůjčení automobilu na první měsíc a po zaplacení měsíční splátky a kauce může zákazník s vozem odjet. Minimální výpůjční doba je jeden měsíc. Pokud to tak bude zákazníkovi stačit, je možné auto vrátit, pokud ne, smlouva se prodlouží o další měsíc. V tom se flexibilní leasing liší například od půjčky, která s sebou nese závazky i na 36 měsíců, a zároveň není nutné starat se o údržbu auta.

Flexibilní leasing je určen pro právnické a fyzické osoby, které neuvažují o půjčce nebo klasickém leasingu, protože volné finanční prostředky chtějí nebo potřebují využít jinak. Zároveň je tato služba určena pro ty, kteří vědí, že jejich okamžitá potřeba vozového parku bude trvat jen několik málo měsíců. „Firma například potřebuje okamžitě půjčit třeba deset aut pro své obchodníky přičemž neví, jak dlouhou dobu může zápůjčka trvat,“ vysvětluje Daniel Šír z Vltavín Leas. „Finanční a administrativní zátěž vybudování takového parku je pro firmu zbytečně zatěžující a vyblokuje energii, kterou by firma měla investovat do svého core byznysu. Po opadnutí nárazové potřeby pak firma vlastní auta, která už vůbec nepotřebuje,“ dodává Šír.

Flexibilní leasing nabízí pružnost krátkodobého pronájmu a zároveň kompletní výhody klasického operativního leasingu. Princip flexibilního leasingu v praxi není příliš komplikovaný. Na začátku všeho stojí smlouva o nájmu vozu na jeden měsíc a zaplacení prvního nájemného spolu s kaucí. Vedle klasické hotovosti nebo karty se využívá i platba převodem, zálohovou fakturu je však nutné proplatit ještě před tím, než nájemce poprvé usednete za volant svého nově nabytého auta.

Pokud jsou okolnosti takové, že firma nebo fyzická osoba bude chtít automobil využívat déle než měsíc, trvání smlouvy se automaticky změní na dobu neurčitou. Podobně, jako to téměř všichni znají z pojištění svého auta. Pak už je nutné jen pravidelně platit nájemné a využívat automobil podle svých potřeb. Kdo toho měsíčně příliš nenajezdí a nakonec mu ze sjednaného limitu zbydou volné kilometry, tomu se převedou do dalšího období, kdy se mu třeba v rámci okolností budou hodit a projezdí je kompletně. Využívat auta na flexibilní leasing je možné tak dlouho, dokud to bude potřeba. Kromě pravidelné obměny autoparku poskytovatele leasingu není nájem auta ničím narušován. Na závěr může samozřejmě přijít situace, kdy už auto není potřeba. V takovém případě je nutné vypovědět smlouvu měsíc dopředu, což ale nedoprovází žádné sankce.

A co přesně flexibilní leasing vlastně zahrnuje? „Samozřejmostí je povinné ručení. To máme sjednané u České pojišťovny se zvýšeným limitem ručení 100 milionů Kč na majetek a stejně tak i na zdraví. Kromě pojištění pro případ odcizení, havárie, živelné pohromy a vandalismu se spoluúčastí 5 % (minimálně 5 000 Kč) se jedná také o připojištění skel s limitem plnění 20 000 Kč,“ vypočítává Daniel Šír. Řidiči mohou využít nadstandardní asistenční služby v rámci celé Evropy, dálniční známku na území ČR po celou dobu pronájmu, přezutí sezonního pneu a pravidelný autorizovaný servis. Kromě toho cena zahrnuje i silniční daň a poplatky za autorádio.

 

 

Ilustrační foto:VLTAVÍN leas