MotorInfo

Dělnické profese v automobilce nabízejí nadstandardní platy

26.5.2014 08:54
Dělnické profese v automobilce nabízejí nadstandardní platy

Dělník v automobilce dosáhne na nadstandardní plat, a to i bez kvalifikace. U výrobní linky si dokonce vydělá o 25 % více než učitel na základní škole.

Dělnické pozice jsou při hledání nového zaměstnání často přehlíženy. Mezi hlavní důvody patří předpoklad nižšího platového ohodnocení. To však neplatí v případě českých automobilek, kde lidé u výrobní linky berou nadstandardní platy.

Například kolínská automobilka TPCA odměňuje dělnické pozice v průměru částkou 30 000 korun hrubého měsíčně. To je víc než průměrná hrubá mzda v ČR, která činí 26 637 korun. A mnohem víc, než jiné pozice, které lze také vykonávat bez speciální kvalifikace, jako je třeba pracovník bezpečnostní služby (11 459 Kč). Dělník montující nová auta si může vydělat skoro trojnásobek této částky. Pokud se vše podrobně rozebere, tak dojdete k tomu, že například učitel na základní škole, který musí mít vysokoškolské vzdělání, bere v průměru o 25 % méně, než dělník v TPCA. To je na jednu stranu celkem smutný fakt, na stranu druhou to v poslední době umožňuje automobilce vybírat si pracovníky do dělnických profesí, které tyto nadstarndardní platové podmínky mohou k práci na lince přilákat. Momentálně totiž automobilka nabírá 700 lidí právě na pozice ve výrobě. Práci v kolínské automobilce přitom může vykonávat i člověk bez předchozí praxe v oboru. TPCA  každého nového pracovníka důkladně zaškolí.

U pásu jako v kanceláři nebo v laboratoři

Průměrná výše platu u dělnických profesí v TPCA je srovnatelná s pozicemi středního managementu. Pozice na této úrovni přitom vyžadují  vyšší nebo alespoň střední vzdělání a také praxi v oboru.

Odměna za práci na montážní lince je vyšší než průměr u výzkumných a vědeckých pracovníků a je srovnatelná třeba s platem marketingového specialisty.