MotorInfo

Citroën prodal v ČR již 100 000 aut

12.1.2012 07:30
Citroën prodal v ČR již 100 000 aut

V období od roku 1993 do konce roku 2011 prodala značka Citroën v České republice 100 000 nových automobilů.

Celkem je v naší zemi registrováno přes 220 000 vozidel se dvěma šípy ve znaku.

Bilance roku 2011 znamená 6 780 nových vozů; udržení 8.místa na českém trhu OA a LUV (podíl 3,72 %); skok na 2.místo na českém trhu lehkých užitkových vozidel (podíl 8,3 %).

Osobní vozy

Stabilita prodejů byla zaznamenána zejména v segmentu vozů MPV, kde je Citroën leadrem na českém trhu se 791 prodanými modely Citroën C4 Picasso a Grand C4 Picasso. Úspěchem je dobytí pozic v segmentu nižší střední třídy s vloni uvedeným novým Citroënem C4 (1 119 vozů), který zaznamenal  nárůst prodeje o více než 45 % proti roku 2010. Přičemž trh kompaktních hatchbacků nižší střední třídy, kam tento model patří, rostl jen o 3,4%. Nezklamalo ani Berlingo, které je se 1 388 prodanými kusy nejprodávanějším dovezeným multispacem. Nejprodávanějším modelem značky byl Citroën Berlingo, na druhém místě pak Citroën C4 a na třetím Citroën C3 (989 vozů).

Řada DS, která v roce 2011 čítala dva modely, sklízí ve světě ohromný úspěch (110 000 prodaných vozů DS v roce 2011) a potvrdila svůj potenciál také v ČR. Jak Citroën DS3 tak i DS4 byly prodávány zejména ve verzích v nejvyšší výbavě Sport vybavené nejsilnějšími motory. Letos na jaře přibyde ještě třetí vrcholný model řady Citroën DS5.

Úspěch užitkových vozů

Na trhu s užitkovými vozy se prodeje modelů Citroën zdvojnásobily (trh LUV rostl jen o 15,8 %).  Citroën je druhou nejprodávanější značkou v oblasti lehkých užitkových vozů v ČR. Podíl na trhu LUV vzrostl na 12,9 % (proti 7,8 % a 7.místu v roce 2010). Citroën patří mezi značky s nejširší nabídkou na poli LUV. Všechny modely LUV Citroën zaznamenaly významný nárůst prodejů, užitkový Citroën Berlingo je ve svém segmentu dokonce nejúspěšnějším modelem.

Síť prodejců

Citroën v ČR v roce 2011 nabízí síť 43 autorizovaných prodejců nových vozů (celkem 54 prodejních mist), 48 distributorů náhradních dílů, 54 opravců a 8 plně funkčních Business Center vycházejících vstříc potřebám společností. V dubnu 2012 bude plně dokončena transformace této sítě v duchu nové image značky.

Výhled na rok 2012

Citroën plánuje uvedení nových modelů - jako je prémiový Citroën DS5 (jaro) nebo kompaktní SUV C4 Aircross (2. pololetí). Přichází také Citroën C1 s novou vizáží i ekologickými paramery, malý městský vůz, vyráběný v TPCA v Kolíně bude na český trh uveden koncem 1. čtvrtletí. Předpokládané je také úspěšné tažení značky v prodeji LUV. Výseldkem by měl být prodej cca 8 000 vozů (OA a LUV) a zvýšení podílu na trhu na minimálně 4 %.