MotorInfo

Chytrá řešení, která zlepšují pohodlí a bezpečnost

8.1.2016 09:37
Chytrá řešení, která zlepšují pohodlí a bezpečnost

Na veletrhu CES 2016 v Las Vegas představila firma Bosch technologii, která je „Stvořena pro život“: inovace pro bydlení, město, vozidla a pracoviště. 

Dodavatel technologií a služeb je odhodlán prosazovat konektivitu prostřednictvím internetu věcí. „Naším cílem je poskytovat bezpečnější, pohodlnější a efektivnější řešení v oblastech energií, mobility, průmyslu a chytrého bydlení. Chceme, aby byl život lidí lepší a jednodušší – a klíčem k tomu je konektivita,“ řekl na tiskové konferenci na veletrhu CES 2016 v Las Vegas předseda představenstva Bosch Dr. Volkmar Denner. Bosch podtrhuje tento svůj přístup na CES sloganem „Simply.Connected.“ – na veletrhu společnost prezentuje řešení pro chytré bydlení, chytrá města, propojenou mobilitu a Industry 4.0.

Při obchodování v oblasti konektivity těží Bosch ze svého širokého produktového portfolia a rozsáhlých odborných znalostí ze světa průmyslu, založených na dlouholetých zkušenostech. „Bosch dokáže propojit mobilitu s oblastí energií, budov a průmyslovými technologiemi a může tak nabídnout služby napříč různými doménami - něco, co nemůže nabídnout žádná jiná společnost,“ řekl Denner.

Bosch „Simply.Connected.“

Denner uvedl příklad propojených vozidel. Ta mohou komunikovat s chytrou domácností prostřednictvím navigačního systému, takže řidiči si mohou například předehřát troubu k přípravě večeře, ještě než se vůbec dostanou domů.

V oblasti propojené mobility představuje Bosch světu novinku: Retrofit eCall. Automatický nouzový záchranný systém eCall, uvedený v roce 2012, byl dosud dostupný pouze jako standardní vybavení nových vozidel, ale nyní je k dispozici také jako řešení formou dovybavení. Senzorová jednotka je zapojena do zapalovače ve vozidle a je navržena k detekci dopravních srážek a odesílá příslušné informace do servisního střediska. V závislosti na závažnosti nehody kontaktuje servisní středisko buď přímo řidiče, anebo ohlásí mimořádnou událost a vyžádá pomoc složek integrovaného záchranného systému.

Kromě hlavního rozšíření svého servisního portfolia staví Bosch na svých znalostech z oblasti senzorů a softwarů. Jedním z důvodů je, že společnost je celosvětově předním výrobcem mikromechanických senzorů, známých jako MEMS senzory. Každý den opustí továrnu na výrobu destiček (wafer) v Reutlingenu v Německu více než čtyři miliony těchto nejmodernějších senzorů - od roku 1995 vyrobil Bosch celkem více než šest miliard MEMS. V současnosti jsou tři ze čtyř chytrých telefonů osazeny drobnými senzory Bosch, stejně jako mnoho dalších zařízení spotřební elektroniky, včetně nositelné elektroniky, jako jsou fitness náramky a chytré hodinky. Bosch očekává silný růst zejména v tomto segmentu: v roce 2015 vyrobil 76 milionů kusů a do roku 2019 se předpokládá 173 milionů – tedy více než dvojnásobek.

Dalším důvodem je silná pozice Bosch v oblasti softwarů. Z více než 55 000 výzkumných pracovníků a vývojářů po celém světě pracuje zhruba jedna třetina na vývoji softwarů a více než 3 000 na internetu věcí. Toto know-how je doplněno komplexními znalostmi z oblasti hardwarů: Bosch je jedním z předních výrobců napříč mnoha odvětvími - od dodávek v automobilovém průmyslu a průmyslových technologií až k energiím a technologiím budov a spotřebnímu zboží. „Bosch v sobě spojuje to nejlepší z obou světů – průmysl a IT. Bez ohledu na to, zda se tato oblast bude vyvíjet směrem k evoluci nebo naopak, hodláme být i nadále při tom,“ řekl Denner v Las Vegas.

Bosch tvrdě pracuje také na chytrém bydlení. Jsou okna zavřená? Je vypnutý sporák, máme dost mléka na zítřejší snídani? Díky technologii Bosch jsou tyto starosti věcí minulosti. Nejnovější studie ukazují, že do roku 2020 bude technologii chytrého bydlení využívat přibližně 230 milionů domácností po celém světě – tedy 15 procent z celosvětového trhu. Díky konsolidaci svých aktivit v oblasti chytrého bydlení do nové společnosti na počátku tohoto roku učinil Bosch rozhodující krok pro prosazování chytrého bydlení: v budoucnu bude firma nabízet řadu produktů a služeb pro propojené domácnosti z jednoho zdroje. Portfolio bude zahrnovat systém chytrého bydlení, který umí nahlásit vloupání a pomáhá také efektivněji ovládat vytápění.

„Společnost Bosch se nespokojí jen s vytvářením chytrých domácností,“ řekl Denner. „V současné době jsme zapojeni do pěti celosvětových projektů na zlepšení inteligence celých měst. Tím se zlepšuje kvalita života obyvatel, stejně jako ekonomická efektivnost měst.“ Podle studie OSN budou žít ve městech do roku 2050 dvě třetiny světové populace. To si žádá inteligentní propojení rozvodných sítí, dopravní infrastruktury a budov. Jedním ze základních stavebních kamenů chytrého města je Bosch IoT Suite. Jde o softwarovou platformu, která integruje veškeré funkce potřebné k propojení zařízení, uživatelů a služeb.


Dalším tvrdým oříškem, který hodlá Bosch rozlousknout, je parkování. Řidiči hledající parkovací místo představují 30 % dopravního přetížení. Jedním ze způsobů, jak se s tím vypořádat, je vybavit vozidla nebo parkoviště senzory, které najdou volné místo k parkování a uvědomí o tom řidiče. Bosch zapracoval tuto myšlenku do svého konceptu komunitního parkování: během jízdy vozidla detekují a přeměřují volná parkovací místa mezi vozidly zaparkovanými u obrubníku. Tyto informace jsou zadány do map v reálném čase, které lze vyvolat na chytrém telefonu nebo v navigačním systému vozidla. Řidiči, kteří hledají parkování v obytných nebo městských oblastech tak mohou najít místo bez zbytečného kroužení kolem. To šetří jak nervy řidičů, tak čas a peníze – a je to šetrnější i k životnímu prostředí. Na rozhraní mezi chytrými městy a propojenými vozidly je plně automatické parkování, které Bosch plánuje realizovat do roku 2018. Hlavní myšlenkou je, že řidiči jednoduše nechají vozidlo před vjezdem na parkoviště nebo do garáže. Vozidlo si pak najde volné místo a samo zaparkuje. Jakmile bude chtít řidič odjet, vozidlo samo přijede stejným způsobem zpět na původní místo.

Bosch pracuje také na dálničním pilotovi – elektronickém šoférovi, který řídí na dálnici. Od roku 2020 se očekává, že vozidla vybavená tímto pilotem budou schopná sama řídit na dálnici. Tím dojde především ke zvýšení bezpečnosti, ale také to zjednoduší motoristům život: jakmile řídí dálniční pilot, z řidiče je spolucestující – který se může opřít a relaxovat nebo se věnovat jiným věcem. Bosch testuje automatizované řízení na veřejných komunikacích v Německu, Spojených státech a Japonsku. 

Dalším důležitým hlediskem ještě bezpečnější a pohodlnější jízdy je komunikace mezi člověkem a technologií. „Dodáním správných informací ve správný čas se minimalizuje rozptýlení řidiče,“ řekl Denner. Návštěvníci veletrhu CES 2016 si tento nový způsob komunikace mohou vyzkoušet na vlastní kůži ve výstavním voze Bosch. Pokud se například bude blížit z pravé strany chodec, rozbliká se kontrolka, která na to řidiče upozorní.

Bosch rovněž prezentuje dotykový displej s haptickou odezvou, za který společnost obdržela na konci roku 2015 ocenění za inovaci „CES Innovation Award“. Tento produkt je unikátní tím, že tlačítka zobrazená na displeji vyvolávají dojem skutečných tlačítek, takže řidiči mohou často ovládat aplikace v systému infotainmentu, jako je navigace, aniž by se museli na informace dívat. To znamená, že mohou daleko více sledovat to, co se děje na silnici a tím je jejich jízda bezpečnější.

Industry 4.0: továrna budoucnosti je flexibilní, propojená a chytrá Chceme-li co nejrychleji přenést inovace do reality, musí být výroba pružnější. „Továrna zítřka je flexibilní, propojená a chytrá a umožňuje lidem, strojům a produktům jejich vzájemnou komunikaci,“ řekl Denner. „Jde o další oblast, ve které máme lepší výchozí pozici, než téměř všechny ostatní společnosti, protože jsme jak předním dodavatelem, tak vedoucím představitelem Industry 4.0.“ 

Při pohledu na více než 250 závodů Bosch po celém světě Denner předpokládá, že Industry 4.0 uspoří firmě v následujících letech až do roku 2020 stovky miliónů eur ročně. Dva z faktorů, které pomohou k dosažení tohoto cíle, jsou hardware Bosch a jeho softwarová řešení k vyhodnocování údajů v reálném čase. Mobilní výrobní asistenti APAS, které společnost rovněž představuje na veletrhu CES, zajišťují ve výrobních procesech jak flexibilitu, tak bezpečnost. Díky své povrchové vrstvě se senzory může APAS bezpečně pracovat s lidmi. A je to skrytý talent: na veletrhu CES 2016 bude návštěvníkům stánku Bosch v Sands Expo servírovat kávu.

 

Foto:Bosch