MotorInfo

Cestovní pojištění je třeba nastavit dle typu cesty

14.8.2015 10:12
Cestovní pojištění je třeba nastavit dle typu cesty

Naše cesty do zahraničí nejsou jen o turistice. Do ciziny cestujeme už i za studiem nebo za prací, ne jen čistě za poznáním. 

Často se tak stává, že zvolíme nevhodné cestovní pojištění a náš výlet se může zbytečně výrazně prodražit. Jak si postavit to správné cestovní pojištění pro konkrétní typ cesty? Několik rad připravili odborníci společnosti AXA Assistance.

Do zahraničí za poznáním

Při výběru vhodného cestovního pojištění je třeba se zamyslet, jaká rizika může cestovatel očekávat dle lokality, kam se chystá cestovat. Správná varianta musí obsahovat dostatečné krytí, délku trvání a vhodné připojištění. Výběr pojištění hodně souvisí také se způsoby dopravy, ubytováním a aktivitami, které chce cestovatel v zahraničí využít.

Pojištění ke kreditní kartě nemusí stačit

Jednou z častých cestovatelských chyb je spoléhání na pojištění u kreditní karty. Jednak jde často o pojištění s velmi nízkými limity, za druhé poskytuje většinou jen základní krytí, ve kterém jsou zahrnuty pouze běžné výlohy na léčbu a asistenci. Zejména v případě vycestování do exotických zemí musí cestovatelé počítat s vysokými náklady na ošetření. Při nedostačujícím pojištění pak může překvapit nutnost zaplatit část výloh z vlastní kapsy. Pokud navíc způsobí turista škodu jiného charakteru, není kartou krytý vůbec.

Studium ve světě

Při studiu v zahraničí je třeba vybrat pojištění, které bude vyhovovat po celou dobu – podstatné je správně uvážit délku pobytu. Studenti navíc často při prodloužení studia zapomínají adekvátně a včas prodloužit i platnost pojištění. Pokud student plánuje během studia jezdit nejen domů, ale cestovat i do jiných zemí, měl by navíc zvolit takovou variantu, která umožňuje opakované výjezdy do zahraničí a zpět. Pojištění pro více cest na rozdíl od jednorázové varianty přináší mnohdy finanční úsporu.

Za prací do ciziny

Při práci v zahraničí by pojištění mělo zohlednit rizika, která mohou být s danou činností spojena. Součástí základního rozsahu cestovního pojištění od AXA Assistance jsou práce administrativního charakteru. Práce manuálního typu je možné pokrýt pomocí připojištění, které rozšiřuje základní krytí i o události vznikající při podnikání nebo práci jiné než administrativní povahy.

Rozsah a limity společně s kvalitní asistenční službou

Klíčové je mít přehled o přesném rozsahu pojištění. „Velice často se setkáváme s klienty, kteří nevědí nic o krytí svého cestovního pojištění a požadují úhradu nákladů, které nejsou v pojištění zahrnuty. Cestovatelé neznají takzvané výluky a předpokládají, že veškeré události, k nimž v zahraničí dojde, jsou automaticky pokryté. Doporučujeme proto informovat se přímo u pojistitele, co vše daná varianta cestovního pojištění zahrnuje, jaké má limity a co je naopak řazeno do výluk,“ vysvětluje Jaroslav Holý z AXA Assistance. „Samozřejmou součástí všech variant pojištění by měla být asistenční služba a poskytovaný servis, jenž vytváří přidanou hodnotu celého pojištění. Důležité je, aby byla k dispozici 24 hodin denně v několika světových jazycích pro zajištění té nejlepší péče v případě vzniku jakékoliv události. Další rozdílovou položkou kvalitní asistence je i kvalitní síť partnerských zdravotnických zařízení po celém světě,“ dodává Jaroslav Holý.

Závěrem: nespoléhejte jen na evropský průkaz pojištěnce

V případě onemocnění v zahraničí zdravotnická zařízení nemusí nutně akceptovat evropský průkaz pojištěnce. Veškeré náklady na ošetření, léky a úkony jdou poté na vrub klienta. Spolu s tím nejsou v rozsahu evropského průkazu zahrnuty ani náklady na transport nebo například repatriaci. Bez cestovního pojištění je dotyčný též nucen veškeré vzniklé náklady hradit sám, aniž by bylo možné využít krytí ze strany pojišťovny. Správné cestovní pojištění by naopak mělo všechny tyto škody pokrývat.

 

Ilustrační foto:J.Svoboda