MotorInfo

Cebia analyzovala inzerované ojetiny

12.2.2015 08:14
Cebia analyzovala inzerované ojetiny

Společnost Cebia provedla analýzu vzorku 10 000 ojetých vozidel, které byly inzerovány v loňském roce na hlavních inzertních portálech v ČR a u nichž bylo zveřejněné VIN.

Výsledkem je zjištění, že 37,2% z těchto vozidel bylo stočených a 17,8 % mělo uvedený mladší rok výroby. Nejvíc překvapivé bylo zjištění, že 28 inzerovaných vozidel bylo evidováno jako odcizené v databázi Policie ČR nebo SR.

Cebia si průběžně během celého roku 2014 ukládala náhodně vybraná VIN (Vehicle Identification Numer – identifikační číslo vozidla umístěné na vozidle výrobcem; sedmnáctimístný kód, který jednoznačně a jedinečně identifikuje vozidlo) vozidel nabízených na českých inzertních portálech a ta pak byla prověřena pomocí systému AUTOTRACER. Celkem tak bylo prověřeno 10 000 náhodně vybraných ojetých vozidel původem z ČR i dovezených ze zahraničí, napříč značkami, modely a různými roky stáří. K vozidlům bylo v systému AUTOTRACER průměrně dostupných 6,5 historických stavů tachometru, díky nimž bylo odhaleno 37,2 % automobilů se stočenými ujetými kilometry. Průměrně byla vozidla stočena o 115 tisíc kilometrů a rekordní stočení bylo zaznamenáno u Škody Octavia, a to o 285 tisíc kilometrů.

V systému AUTOTRACER byly k dispozici i další údaje z historie prověřovaných vozidel. 20,6 % vozidel mělo záznam o pojistné škodě či detail jeho poškození a u 35,4 % vozidel v prověřovaném vzorku byly i záznamy o servisní historii, kterou by si zákazník měl ověřit spolu se současným technickým stavem vozidla. U 196 vozidel byl záznam o totální škodě, přitom tyto vozy byly inzerované jako nehavarované.

Součástí prověřování uvedeného vzorku bylo i zjištění skutečného roku výroby a jeho porovnání s rokem výroby uváděným v inzerci. Výsledkem bylo 17,8 % omlazených vozidel s průměrným rozdílem oproti skutečnosti o 1,4 roku a s rekordním omlazením o 4 roky. Uvádění nepravdivého roku výroby je rovněž rozšířeným podvodem při prodeji ojetin, který však není tak známý jako stáčení tachometrů. Zákazník však koupí omlazeného a tedy předraženého vozidla rovněž přichází o peníze.

„Bohužel zhruba polovina autobazarů, které inzerují na internetových portálech, nezveřejňují u inzerovaných vozidel jejich VIN. Přesto i vozidla, u nichž je celé VIN v inzerátu uvedené, nejsou v pořádku a nemohli bychom je po prověření doporučit ke koupi. Z provedené analýzy je jasně vidět, že zákazník, který si auto neprověří, značně riskuje. Je totiž více než 50% pravděpodobnost, že si koupí auto stočené nebo omlazené a koupě ojetiny se mu tak neočekávaně prodraží. Pokud si dokonce koupí vozidlo odcizené, hrozí mu i odebrání vozidla policií bez náhrady,“ komentoval provedený průzkum Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

 

Ilustrační foto:Cebia