MotorInfo

Bosch investuje do 280 vůdčích osobností

8.3.2016 10:07
Bosch investuje do 280 vůdčích osobností

Bosch investuje do budoucích vedoucích pracovníků. V letošním roce plánuje dodavatel technologií a služeb obsadit asi 280 pozic ve svém programu pro junior manažery.

 

Globální vyhledávání absolventů s nadprůměrnými výsledky je v plném proudu. Bosch je chce zařadit do svého programu pro junior manažery Junior Managers Program (JMP), který je připraví na práci ve vedoucích pozicích. „Manažeři zítřka by nás měli vést a ukazovat nám cestu,“ říká Christoph Kübel, člen představenstva a ředitel pracovněprávních vztahů Robert Bosch GmbH. „To je také důvod, proč umožňujeme našim praktikantům vést spolupracovníky v propojeném pracovním světě, s cílem ukázat jim směr a společně s nimi pracovat na utváření jedinečnosti.“ Většina trainee pozic je v Německu (65) a Číně (41). Se zhruba 34 pozicemi rozšiřuje společnost svůj program v regionu jihovýchodní Asie. Poprvé budou také přijati čtyři kandidáti v Africe. Kübel dodává: „Hledáme dostatečně zralé jedince se znalostmi z oblasti IT a softwaru, stejně jako absolventy technických a obchodních škol.“ JMP je považován za kariérní odrazový můstek v kariéře. Čtyři členové současného představenstva Bosch jsou bývalí praktikanti. Společnost již brzy oznámí, kolik zapracovaných absolventů plánuje celkem zaměstnat.

Zodpovědnost vedoucího během několika málo let

Již 30 let se Junior Managers Program (JMP) osvědčuje jako praktický pomocník pro přípravu kvalifikovaných mladých talentů na vedoucí pozice. Zahrnuje jednotlivé programové moduly, které vytvářejí společně účastník a mentor z vyššího vedení. Jak Kübel vysvětluje: „Účastníci mají možnost důkladně poznat firemní kulturu, která je orientovaná na dlouhodobé hodnoty a udržitelnost, spíše než na krátkodobou maximalizaci zisku.“ Během JMP se účastníci pohybují mezi závody, divizemi a odděleními společnosti. Jednají na základě své vlastní iniciativy, berou na sebe úkoly spojené s každodenní prací a projekty a mají přístup ke svému vlastnímu tréninkovému rozpočtu. Podle Kübela je cílem, aby juniorští vedoucí pracovníci převzali odpovědnost vedoucího oddělení osm let po účasti v programu. Z toho důvodu mají účastníci trvalou pracovní smlouvu už od samého začátku. Protože je tento program velice populární, musí účastníci nejprve prokázat své schopnosti v náročném výběrovém procesu. Například v Německu připadá každoročně na jednu trainee pozici okolo 100 žadatelů. JMP může mít různá zaměření, od výzkumu a vývoje nebo informačních technologií až po provozní účetnictví, logistiku, technický prodej a nákup. JMP trvá 18 až 24 měsíců a zahrnuje vyslání mimo domovskou zemi účastníka.

Ženy ve vedoucích pozicích: hledají se uchazečky

Obzvláště dobré šance na přijetí do JMP mají kvalifikované kandidátky. Do roku 2020 chce Bosch zvýšit podíl žen ve vedoucích pozicích na 20 procent a počítá s tím, že právě juniorské vedoucí pracovnice mu pomohou tohoto cíle dosáhnout. Jednou z nich je 26 letá absolventka podnikových informačních technologií Theresa Best. Právě zahájila svůj trainee program a pracuje v podnikovém sektoru Informačních systémů a služeb v místě působení firmy ve Stuttgartu-Feuerbachu. „Jedním z mých prvních úkolů je dohled nad zaváděním kancelářského softwarového programu pro 240 000 počítačových pracovních míst,“ říká Best a s pohledem do budoucna dodává: „Mojí další zastávkou na mé kariérní cestě bude Singapur.“

Networking – převzetí odpovědnosti

Bezprostředně po skončení programu praktikanti obvykle převezmou nelehkou pozici odborníka, která je má připravit na budoucí úspěšnou kariéru vedoucího pracovníka. Někteří, jako například 35 letý Florian Bankoley, dokonce velice rychle převezmou větší zodpovědnost. Generální ředitel dceřiné společnosti Bosch pro řešení online mobility vidí JMP jako velkou příležitost: „Během velmi krátké doby jsem měl možnost poznat společnost snad ze všech stran. Doteď z toho při své práci těžím, stejně jako ze sítě kontaktů, kterou jsem si během svého JMP vybudoval napříč jednotlivými divizemi.“

CFO Asenkerschbaumer: Bosch se zaměřuje na osobnost

"Účastníky JMP čekají zajímavé kariérní příležitosti," říká Dr. Stefan Asenkerschbaumer, místopředseda představenstva Robert Bosch GmbH. Sám je bývalým účastníkem JMP, který se vypracoval až do představenstva. „Kariéra sama o sobě by ale pro praktikanty neměla být cílem,“ říká finanční ředitel. Klíčem k profesnímu rozvoji je kombinace vůdčí osobnosti a profesních dovedností. Rada Asenkerschbaumera: „Každý, kdo se zajímá o budoucí kariéru vedoucího pracovníka u naší společnosti, by měl být schopen motivovat lidi, musí mít podnikatelského ducha a být týmovým hráčem. To jsou ideální předpoklady pro kariéru vedoucího pracovníka ve firmě Bosch.“

Mezinárodní zkušenosti pro propojený pracovní svět

Sergio Amaya se v rámci svého působení v JMP chystá na další mezinárodní pozici. Rodák z Kolumbie, který v současné době pracuje v lokalitě v Leonbergu, se připravuje od března tohoto roku postavit do čela 35 členného oddělení vývoje pro asistenční systémy v Plymouthu v USA. „Během JMP jsem už získal zkušenosti z mezinárodní spolupráce s lokalitami ve Francii a Japonsku, což pro mě bylo z pohledu mého dalšího působení jako vedoucího projektu nesmírně užitečné. Koneckonců, týmová práce za hranicemi jednotlivých zemí je při vývojových pracích na denním pořádku.“ Bývalá trainee JMP Lisa Maria John je nyní vedoucí pracovnicí pro vývoj softwaru pro asistenční systémy v lokalitě Bosch v Bangalore v Indii. 31 letá softwarová specialistka vidí koncepci podpory jako silnou stránku trainee programu. „Podpora, kterou jsem získala od svého personálního manažera a výměna osobních zkušeností s mým mentorem a lidmi, kteří se o mě starali v různých fázích mého trainee programu byla pro můj rozvoj obrovským impulzem. Rady, které jsem dostala od našich zkušených senior manažerů, mě velmi dobře připravily na mou kariéru vedoucího pracovníka. Stále jsme spolu v kontaktu.“

 

Foto:Bosch