MotorInfo

Bosch demonstruje výhody propojené výroby

26.4.2016 11:16
Bosch demonstruje výhody propojené výroby

 Na veletrhu Hannover Messe firma Bosch ukazuje, že propojený výrobní závod je konečně realitou.

Je Průmysl 4.0 jen nový často skloňovaný pojem? To ani zdaleka. Na stánku společnosti Bosch v Hannoveru jsou stroje, senzory a software zkombinovány do podoby digitálně propojeného závodu. Výsledkem je celá řada výhod napříč hodnotovým řetězcem: zvýšená produktivita, kontrola kvality v reálném čase a nižší energetická spotřeba. „Poskytujeme koordinované komponenty a koncepty pro Průmysl 4.0 z jediného zdroje, čímž zvyšujeme transparentnost a efektivitu ve výrobě. V důsledku toho přinášíme našim zákazníkům konkurenční výhody,“ řekl člen představenstva společnosti Bosch Dr. Werner Struth, do jehož odpovědnosti spadá koordinace výroby přibližně 250 výrobních závodů po celém světě. Firma v rámci Průmyslu 4.0. úspěšně realizovala již více než 100 projektů. „Jsme předním uživatelem Průmyslu 4.0, což znamená, že jsme důvěrně obeznámeni s potřebami v této oblasti. Z našich zkušeností těží také naši zákazníci, pro které jsme předním dodavatelem,“ řekl Struth. Přestože se bez znalostí a zkušeností z oblasti hardware a software neobejdeme, sami o sobě nestačí. „Potřebujeme otevřené standardy. Příliš mnoho patentem chráněných systémů brání Průmyslu 4.0 v tom, aby se posunul kupředu,“ dodal Struth.

Ve světle výše uvedeného se Struth zasadil o rychlé uzavření jednání o dohodě o volném obchodu Transatlantického obchodního a investičního partnerství (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP). „Společně se Spojenými státy může Evropa aktivně utvářet podobu globálního obchodu. Jestliže si tuto příležitost necháme ujít, mohlo by dojít ke snížení vlivu EU s ohledem na obchodní politiku. Průmysl 4.0 těží z volného obchodu,“ řekl Struth. TTIP je klíčovou otázkou také pro prezidenta USA Baracka Obamu, který 24. dubna přední světový veletrh průmyslových technologií zahájil. „Potřebujeme komplexní dohodu. To je příležitost Evropy k vytvoření nezbytného rámce pro digitální ekonomiku a pro ochranu duševního vlastnictví. V opačném případě by mohly mít větší vliv na utváření globálního obchodu jiné regiony na základě různých jiných dohod,“ dodal Struth.

Bosch působí v USA – partnerské zemi veletrhu – od roku 1906 a zaměstnává zde kolem 17 600 lidí. „V roce 2015 jsme do USA investovali 340 milionů eur a v roce 2016 plánujeme investici v podobné výši,“ řekl Struth. Bosch v USA také pohání vpřed konektivitu ve výrobě. Například zaměstnanci v závodě v Andersonu v Jižní Karolíně začali jako první používat k monitorování výroby chytré hodinky.

S názvem expozice „Industry 4.0 live at Bosch“, („Průmysl 4.0 živě v Bosch“) firma od 25. do 29. dubna v Hannoveru demonstruje, jak lze propojit výrobu napříč hodnotovým řetězcem a napříč hranicemi společnosti. Jedním z příkladů je průběžná kontrola šroubových spojů, jako jsou ty, které se používají v automobilovém průmyslu a jsou kritické z hlediska bezpečnosti. Akumulátorový utahovák Nexo od firmy Bosch zaznamenává mimo jiné točivý moment během procesu utahování šroubu a přenáší data do softwaru pro řízení kvality procesu („Process Quality Manager software“). Tento software rozpozná v reálném čase, zda byl proces utažení šroubů proveden správně. Odchylky jsou okamžitě zjištěny a sděleny přímo příslušnému odborníkovi. Údaje generované akumulátorovým utahovákem lze zobrazit na aktivním kokpitu, který funguje jako obrovský displej ve výrobní hale. Díky přehledným schématům a diagramům jsou zaměstnanci informováni v reálném čase o aktuálním stavu výroby.

Zlepšit logistiku pomáhají také informace poskytované v reálném čase. Senzorové řešení známé jako „TraQ“ („sledování kvality“) monitoruje dodavatelské řetězce. Za tímto účelem se pomocí senzorů umístěných v obalu nebo na samotném výrobku zaznamenávají během přepravy informace důležité z hlediska kvality – jako je teplota, otřesy, světlo a stupeň vlhkosti – a jsou odesílány do Bosch IoT Cloudu. Softwarová aplikace Bosch v cloudu porovná údaje ze senzorů s přípustnými hodnotami. Jestliže je některá z těchto hodnot překročena, je zákazníkům, dodavatelům a poskytovatelům služeb zasláno upozornění v reálném čase. To je přínosné při přepravě citlivého zboží, jako jsou polovodiče a citlivé laserové technologie. Propojené přepravní bedny detekují otřesy, které jsou příliš silné a informují o nich majitele a pojišťovny. V důsledku toho je možné přesně stanovit okamžik, ve kterém došlo k poškození a také jeho příčinu. Jestliže se zpozdí dodávka strojních součástí, zákazník má i tak možnost provést další opatření. Výhodou včasného upozornění je minimalizace důsledků z hlediska návaznosti, jako je například zastavení výroby v případě poškození zboží.

Data z propojené výroby v sobě ukrývají cenné informace. Jsou-li správně využívány, je možné optimalizovat výrobní procesy a zajistit větší konkurenceschopnost. Software Bosch pro nástroje a služby pro analýzu výroby – „Manufacturing Analytics Tools & Services“ nabízí v této záležitosti podporu. Provádí analýzu dat definovaných zákazníkem s využitím algoritmů speciálně navržených pro výrobu. Inteligentně analyzované a připravené informace pomáhají mimo jiné při prediktivní údržbě strojů. Prediktivní údržbou se předchází neplánovaným výrobním prostojům.

Bosch zvyšuje produktivitu také v průmyslové výrobě díky své rodině APAS. Výrobní asistenty lze snadno naprogramovat a jejich použití je flexibilní. Do rodiny APAS nyní přibyl nový člen – pracovní stanice APAS. Inteligentně propojená pracovní stanice v sobě spojuje pracovní plochu, kolaborativní robotické rameno a monitor, na kterém jsou zobrazovány pracovní pokyny. Díky citlivé senzorové povrchové vrstvě se robotické rameno ihned zastaví, jakmile se pracovník dostane příliš blízko. Lidé a stroje nyní mohou pracovat společně bez ochranné bariéry. Výsledkem je vytváření nových možností pro týmovou spolupráci mezi stroji a zaměstnanci. Sdružení zaměstnavatelů pro pojištění odpovědnosti certifikovalo APAS jako bezpečné pro přímou spolupráci s lidmi. 


Prostřednictvím svých řešení prezentovaných v Hannoveru Bosch demonstruje svou dvojí strategii pro Průmysl 4.0. První částí této strategie je být předním uživatelem propojených technologií. Druhou částí je nabídnout zákazníkům celou řadu různých řešení v této oblasti. „Díky naší dvojí roli předního dodavatele a předního uživatele máme v rukou trumfy oproti konkurenci. V oblasti výrobků a služeb stavíme na našich zkušenostech. To vše nám umožňuje zaměřovat se na lidi. Široká škála nástrojů pro analýzu dat, algoritmů a software podporují lidi lépe, než kdykoliv předtím,“ řekl Struth. Tímto způsobem Průmysl 4.0 pomáhá firmám zajistit lepší konkurenceschopnost.

Struth varoval před velkým množstvím řešení, která neumožňují spolupráci s ostatními systémy a které nedovolují využívat možnosti, jež Průmysl 4.0 nabízí. „Pouze opravdu globální přístup bez omezení hranicemi mezi jednotlivými firmami nebo státy dovolí propojenému průmyslu rozvinout veškerý potenciál neomezovaný lišícími se technickými předpisy. Proto jsme zastánci otevřených standardů, jelikož je to jediná cesta ke snadnému propojení zařízení a softwarů od různých výrobců z různých zemí. Standardizace je základem pro hladký chod digitální ekonomiky, národní i mezinárodní.“ Současný chybějící společný jazyk je v mnoha případech překážkou úspěšné mezinárodní spolupráce ve výrobě, logistice, řízení budov a energetického managementu.

Struth proto přivítal nedávno dohodnuté partnerství mezi německou platformou Industrie 4.0 a mezinárodním Konsorciem pro průmyslový internet (Industrial Internet Consortium - IIC). Obě organizace se zavázaly společně koordinovat rozvoj svých referenčních modelů (RAMI4.0 v případě platformy Industrie 4.0 a IIRA v případě IIC). Bosch je jakožto globální firma členem obou organizací. Kombinace dvou různých přístupů dovoluje výměnu dat mezi ústředními oblastmi propojeného průmyslu, a to také v praxi. Ve výrobním závodě Bosch v Homburgu je nyní kombinováno množství řešení v oblasti konektivity, řízení a optimalizace výroby, aby se zabránilo spotřebě drahé elektřiny v době odběrových špiček. Tím je dosaženo snížení výrobních nákladů a zvýšení konkurenceschopnosti při současné šetrnosti k životnímu prostředí.

 

Foto:Bosch