MotorInfo

BestDrive radí před zimou

4.10.2015 16:47
BestDrive radí před zimou

Ačkoliv meteorologové se zatím nedokázali shodnout na tom, jaká zima nás letos čeká, jestli nadprůměrně teplá nebo naopak mrazivá, jedno je jisté - dřív nebo později zima dorazí i k nám.

Tak jako zahradníci připravují svoje zahrady na přezimování, i my řidiči bychom měli své „čtyřkolové“ miláčky připravit na to, abychom společně zimu zvládli co nejlépe. O přípravě na zimu toho bylo napsáno mnoho. Vůbec nejjednodušší je mít dobrý servis a přípravu auta na zimu svěřit do péče profesionálních mechaniků. Ti zařídí vše potřebné pro to, aby Váš vůz ani v třeskutých mrazech nestávkoval a bez problémů Vás vždycky dovezl do cíle. Co je potřeba připravit?

1. Zimní pneumatiky

O prospěšnosti používání zimních pneumatik snad už ani není nutné české řidiče přesvědčovat. Podle zkušeností servisní sítě BestDrive na zimní pneumatiky přezouvá drtivá většina zákazníků. Někteří však s přezutím na zimní otálejí – čekají buď na 1. listopad nebo v horším případě dokonce na první námrazu či sníh. Všem řidičům proto doporučujeme - investujte do svého bezpečí i klidu – přezujte svůj vůz na zimní pneumatiky včas.

Výměna letních pneumatik za zimní by se měla zpravidla provádět, pokud venkovní teplota klesne pod 7° Celsia - uplynulé roky ukázaly, že řidič neudělá chybu, když na zimní přezuje už během září. Koncem září ranní teploty často klesají pod zmiňovaných 7° C a objevují se i první mrazíky. Řidič se nejen vyhne případným dlouhým objednacím termínům, které jsou v říjnu už obvyklé, ale v rámci včasné návštěvy servisu může zrealizovat i servisní prohlídku a přípravu vozu na zimní sezonu.

Základní pravidlo zimního obutí je 4x4x4: tedy čtyři stejné zimní pneumatiky, maximálně čtyři roky staré, s hloubkou dezénu minimálně čtyři milimetry. Investice do nových pneumatik není pro spoustu řidičů zanedbatelnou položkou domácího rozpočtu. Právě pro zákazníky z řad nepodnikatelů nabízí BestDrive komplexní ochranu pneumatik. BestDrive Garance kryje zbytkovou hodnotu neopravitelně, náhodně poškozené pneumatiky a umožňuje získat až 80% náhradu v případě poškození pláště.

2. Podvozek

Aby byly plně využity všechny vlastnosti zimních pneumatik, musíme řádně pečovat i o další součásti vozidla, které s pneumatikami „spolupracují“. Proto v servisní síti BestDrive doporučujeme nezapomínat na péči o podvozek vozidla. Jen správně seřízený podvozek (geometrie, brzdy, tlumiče, vůle v řízení) společně se správným tlakem v pneumatice zajistí optimální využití investice do zimních plášťů. Při stavu našich silnic i dálnic je to až s podivem, ale mnoho českých řidičů podceňuje vliv geometrie. Správně nastavená geometrie má zásadní vliv na bezpečnost vozidla, komfort jízdy a ekonomiku provozu. Pokud je geometrie v nepořádku, dochází k nesouměrnému opotřebování pneumatik – což výrazně zkracuje jejich životnost. Má negativní vliv na jízdní vlastnosti vozidla, tedy i bezpečnost všech účastníků silničního provozu. Vozidlo nejede ve dvou stopách, samovolně vychyluje z přímého směru, v zatáčkách mohou pneumatiky pískat.

3. Provozní náplně

Před zimou je potřeba zkontrolovat zejména chladicí kapalinu v automobilu a kapalinu v ostřikovačích. Obě dvě tekutiny by měly být v dostatečném množství a hlavně - v „zimní“ variantě. Protože kontrola hustoty chladicí kapaliny není v domácích podmínkách příliš možná, doporučujeme navštívit odborný servis – např. v servisní síti BestDrive je tato kontrola běžnou součástí zimní servisní prohlídky.

Včas - ještě před příchodem prvních mrazíků – doporučujeme do nádržky ostřikovačů nalít zimní směs. Zabráníte tak jejímu zmrznutí a případnému roztržení plastové nádržky. Při doplňování zimní kapaliny do ostřikovačů nezapomeňte zkontrolovat kvalitu stírání vašich stěračů – pokud máte jakékoliv pochybnosti, raději je vyměňte. Kromě toho je dobré ošetřit všechna pryžová těsnění dveří silikonem tak, aby v zimě nepřimrzala – totéž platí i pro zámky automobilu. Pro jistotu je dobré se vybavit i tekutým rozmrazovačem zámků.

4. Autobaterie

Zima klade větší nároky na autobaterii vašeho automobilu. Startování v minusových teplotách dává akumulátoru pořádně zabrat. Opět – stojí za to, nechat si přeměřit výkon autobaterie. Tak, aby vás při prvních ranních mrazících nenechala „ve štychu“. Toto doporučení platí obzvlášť letos - dlouhé léto s extrémně vysokými teplotami dalo bateriím pěkně zabrat. Vysoké teploty spouštějí v baterii chemický proces, který životnosti baterie neprospívá.

5. Osvětlení

V zimě se dny krátí, noci prodlužují. Viditelnost bývá díky nepříznivému počasí často snížená – a víc než kdy jindy platí: „ jezdím tak rychle a bezpečně, jak daleko vidím“. Zkontrolovat seřízení světlometů v domácích podmínkách jednoduché není. Pouhým okem však určitě odhalíte, zda jsou kryty světel zašlé nebo jsou v pořádku. I v tomto případě dokáží v BestDrive pomoci, renovace světlometů vyřeší problémy s osvětlením bez nutnosti výměny světel za nové.

6. Speciální zimní výbava automobilu

Pro většinu řidičů je asi samozřejmostí přidat na podzim do auta škrabku na okna nebo smetáček na ometání sněhu. Máte-li na výběr, je doporučena i výměna „koberečků“ v autě za gumové, které jsou pro zimní počasí vhodnější. A pokud bude meteorologická předpověď opravdu nepříznivá a vy se budete chystat třeba na hory, nezapomeňte na sněhové řetězy. Určitě si jejich aplikaci vyzkoušejte v klidu domova. Kolona cestou na Pustevny, kdy vám bude sněžit za krk, není pro premiéru ideální.

 

Ilustrační foto:BestDrive