MotorInfo

Armáda ČR má nové vozy Toyota Hilux

11.8.2021 16:44
Armáda ČR má nové vozy Toyota Hilux

Armáda ČR přebrala prvních 60 terénních vozů Toyota Hilux.

Dodávka je součástí kontraktu na až 1 200 vozů během čtyř let, který byl uzavřen vloni v listopadu na základě vítězství ve výběrovém řízení. 

„Jsme velice rádi, že se výměnu vozů pro Armádu České republiky podařilo zorganizovat v takto relativně krátkém čase a že budou nové vozy odpovídajícím způsobem sloužit a pomáhat v náročné službě i terénu. Zároveň chceme poděkovat Armádě ČR za plnění všech náročných úkolů a podporu obyvatel ČR, novou techniku si rozhodně zaslouží," říká generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Hiluxy ve vojenském odstínu mají šestistupňovou manuální převodovku, motor o objemu 2,4 litru a výkon 110 kW. Nové vozy, které si vojáci převzali v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově na Olomoucku, nahradí 60 let staré UAZy a Land Rovery. Staré vozy nabídne k rozprodeji Ministerstvo obrany ČR.

Nová podpůrná a zabezpečovací vozidla, která armádě zajistila firma Glomex MS, budou vojáci využívat k přepravě osob a materiálu a zamíří k jednotlivým útvarům – jak k výsadkářům, tak k těžké brigádě, dělostřelcům, chemikům či ženistům. Auta už si vojáci vyzkoušeli a po třítýdenních vojskových zkouškách, které probíhaly v červnu a červenci, nešetřili chválou: „Překvapilo mě, co všechno auto projelo a jaký terén zvládlo. V Jaroměři při brodění jsem myslel, že ho utopíme a s jízdami skončíme. Ale ono to projelo. Na to, že mělo univerzální hladká kola, zvládlo tenhle extrémní terén úplně v pohodě,“ prozradil profesionální řidič s více než desetiletou zkušeností četař Petr Lux ze 141. zásobovacího praporu. Vozidlo si podle něj i dalších poradí s bahnem, díky stabilizaci podvozku zvládá jízdu na kluzkých kládách, kamenitých stezkách i blátivých polních cestách. Vojáci oceňují, že drží na silnici, je odhlučněné a perfektní je podle jejich slov i převodovka. „Během testování jsme ho opravdu nešetřili. A mezi námi, myslím, že s Hiluxem se už armáda nebude na silnicích stydět,“ shrnuje za všechny nové uživatele Petr Lux.

Foto:Toyota