MotorInfo

Aktualizovat pojištění vozidla se vyplatí

4.5.2023 16:52
Aktualizovat pojištění vozidla se vyplatí

Na čtyři roky neaktualizované pojistce lze ušetřit zhruba 30 procent.

Inflace nebo vyšší ceny za opravy a náhradní díly, to vše způsobuje neustálé zdražování havarijního pojištění vozidel. Jeho pravidelná aktualizace nám však může výrazně ušetřit, třeba až čtyři tisíce korun. Náš automobil stárne, jeho cena se snižuje a předpis pojistného na nové období hlásí opět zdražení? „Ano, to je bohužel běžná praxe, jelikož takřka žádná z pojišťoven pokles hodnoty vozu v čase nezohledňuje. Jako příklad můžu uvést automobil, jehož pořizovací hodnota byla v roce 2019 okolo jednoho milionu korun. V takových případech pak dle našich zkušeností mnoho řidičů zbytečně aktuálně přeplácí až čtyři tisíce korun,“ říká Ondřej Vacek, produktový specialista portálu Top-Pojištění.cz, které je obchodní značkou společnosti Ušetřeno s.r.o. Vzorovým příkladem může být vůz BMW zakoupený v roce 2019, pojištěný na částku 950 tisíc. V roce 2019 byla cena pojištění 18 198,- Kč. V roce 2023 je již odhadová cena vozu 600 000,- Kč nejnovější předpis od pojišťovny činí 22 217,- Kč. Pokud by si klient porovnal aktuální nabídku mohl dostat i na částku 17 358 Kč.

Lepší podmínky u konkurence

Situace je taková, že lepší nabídku si většinou vyjednáte u konkurenční pojišťovny než u své stávající. Důvodem je samozřejmě snaha nalákat nové zákazníky. V ideálním případě bychom tedy měli pojištění minimálně jednou za dva roky optimalizovat. „Aktivní klient tak může ušetřit až několik tisíc korun ročně v případě havarijního pojištění. Stačí, aby si porovnal nabídku různých pojišťoven online, což zabere jen několik málo minut,“ přibližuje situaci Ondřej Vacek.

Co ovlivní cenu havarijního pojištění mého vozu?

Značka a model automobilu, jeho pořizovací cena, účel užití, věk pojistníka nebo bonusy a malusy. Všechny tato kritéria se propíšou do konečné částky, kterou za pojistku budeme platit. Zásadní ale je vždy samozřejmě rozsah krytí a procenta spoluúčasti. Nejjednodušší cestou, jak si dle těchto údajů najít výhodné pojištění na míru je pak využití internetové kalkulačky, která vám vyhledá veškeré nabídky českých pojišťoven.